Węgry zablokowały wspólne oświadczenie NATO ws. Ukrainy

Węgry zablokowały oświadczenie NATO

Powodem jest odrzucenie proponowanych przez Budapeszt zapisów dotyczących mniejszości węgierskiej mieszkającej na Zakarpaciu.

Państwa NATO odrzuciły „kilka propozycji włączenia klauzul, które zmusiłyby Ukrainę do ponownego przywrócenia praw, jakie należą się społeczności węgierskiej” na Ukrainie – podkreślił w wydanym w środę komunikacie szef MSZ Węgier Peter Szijjarto.

Wspólne oświadczenie było przygotowywane przez ambasadorów państw należących do NATO przed wizytą Rady Północnoatlantyckiej oraz sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga na Ukrainie w środę i czwartek.

W czwartek w Kijowie odbędzie się spotkanie komisji NATO-Ukraina z udziałem Stoltenberga oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Spór ciągnie się od lat

Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec przyjętej w kwietniu br. przez parlament ukraiński ustawy o języku.

„Węgry nie porzucą węgierskiej społeczności na Zakarpaciu na rzecz geopolityki” – podkreślił Szijjarto, ogłaszając że jego kraj nie zatwierdził oświadczenia przygotowanego przez ambasadorów krajów NATO. Jego zdaniem odniesienie do praw mniejszości byłoby oznaką „minimalnej solidarności sojuszniczej”.

Węgierskie weto zbiega się z wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Budapeszcie, gdzie ma on rozmawiać o aktualnych sprawach międzynarodowych i regionalnych. Rosyjski przywódca składa wizytę na zaproszenie premiera Węgier Viktora Orbana.

ONET.PL

Więcej postów