Sondaż: Większość Niemców chce wydalenia Turcji z NATO

wydalenie Turcji z NATO

Większość ankietowanych Niemców chce wydalenia Turcji z NATO po tym, jak Ankara wtargnęła na teren północnej Syrii – wynika z najnowszego sondażu.

Według sondażu YouGov, wykonanego na zlecenie dpa, większość Niemców uważa, że Turcja powinna zostać wydalona z NATO w związku z prowadzoną od 9 października ofensywą w północno-wschodniej Syrii, skierowaną przeciwko Kurdom.

Aż 58 proc. ankietowanych Niemców opowiedziało się w badaniu za wydaleniem Turcji z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przeciwnych było 18 proc. badanych.

Jeszcze więcej ankietowanych uważa, że niemiecki rząd powinien przyjąć ostrzejsze stanowisko wobec Ankary. 61 proc. badanych opowiedziało się za sankcjami gospodarczymi wobec Turcji, a 69 proc. za całkowitym zakazem eksportu broni do tego kraju.

Od momentu rozpoczęcia tureckiej inwazji niemiecki rząd ograniczył sprzedaż broni do Ankary. Wciąż nie obowiązuje jednak całkowity zakaz dostaw uzbrojenia, co wcześniej zapowiadała kanclerz Angela Merkel.

Brak mechanizmu

Wydalenie Turcji z sojuszu NATO byłoby bardzo skomplikowanym i długim procesem, który większość ekspertów ocenia jako nierealny. W Traktacie Północnoatlantyckim nie przewidziano bowiem mechanizmu odwoływania danego państwa z Sojuszu. Karta założycielska przewiduje jedynie sytuację, w której kraj członkowski chce z własnej woli opuścić struktury NATO. Turcja przystąpiła do Sojuszu w 1952 roku.

O wydalenie Ankary z NATO apeluje w Niemczech głównie partia „Lewica”. Jednak dalsze członkostwo Turcji w Sojuszu zakwestionował również szef frakcji SPD Rolf Muetzenich.

Sondaż YouGov dla dpa został przeprowadzony między 25 a 28 października na reprezentatywnej próbie 2033 dorosłych osób.

DW.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*