Białorusko-rosyjskie ćwiczenia przy granicy z Polską. Rozpoznanie i desant

Białorusko-rosyjskie ćwiczenia

Jak informuje Ministerstwo Obrony Białorusi, rozpoczynają się wspólne ćwiczenia wojskowe „Poisk-2019” pododdziałów Sił Zbrojnych Białorusi i Rosji, a także mniejszych jednostek z Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu i Tadżykistanu. Odbywają się na czterech białoruskich poligonach wojskowych, które są położone blisko granicy z Polską.

W ćwiczeniach biorą udział wydzielone komponenty wojskowe z państw wchodzących w skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Manewry mają na celu przećwiczenie współpracy pomiędzy poszczególnymi siłami zbrojnymi państw członkowskich OUBZ w zakresie prowadzenia wspólnych działań obronnych i ofensywnych.

Ceromonia uroczystego rozpoczęcie ćwiczeń „Poisk-2019” odbyła się 20 października na białoruskim poligonie wojskowym „Brestski”. Rozpoczyna to aktywną fazę manewrów, która będzie mieć miejsce się w dniach 21-25 października z udziałem wzmocnionego pułku powietrznodesantowego z rosyjskiej 106  Tulskiej Gwardyjskiej Dywizji Powietrznodesantowej  oraz wzmocnionego batalionu desantowo-szturmowego białoruskiej 38 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

Ćwiczenia te przewidują bojowe forsowanie przeszkody wodnej, lądowanie spadochroniarzy, przeprowadzenie działań rozpoznawczych na tyłach nieprzyjaciela, a także szkolenia w prowadzeniu ognia przy pomocy różnych systemów uzbrojenia. Wsparcie ma zapewnić lotnictwo szturmowe.

Łącznie w manewrach „Poisk-2019” weźmie udział 900 żołnierzy, 250 egzemplarzy wozów bojowych (w tym najnowsze bojowe wozy desantu BMD-4M) oraz 10 wojskowych samolotów transportowych do przewożenia desantu. Co warte podkreślenia w ćwiczeniach na szeroką skalę zostaną wykorzystane białoruskie bezzałogowe statki powietrzne z pododdziałów rozpoznawczych, których zadaniem jest prowadzenie rekonesansu i zobrazowanie sytuacji na polu ćwiczeń.

DEFENCE24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*