Praca za najniższą krajową? Nie dla Ukraińców. Imigranci stawiają coraz większe wymagania

Ukraińcy Imigranci

Imigranci pochodzący w Ukrainy mają coraz większe oczekiwania w stosunku do pracodawców. Mimo że często nie mają wykształcenia, nie znają naszego języka oraz z ochotą korzystają z możliwości edukowania się i podnoszenia kwalifikacji za pieniądze pochodzące z budżetu naszego państwa, ich oczekiwania finansowe stale rosną. Coraz rzadziej imają się zajęć, za które zapłata równa jest najniższej krajowej stawce.

Według oficjalnych danych, obywatele Ukrainy, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce, tylko w tym roku przesłali do swojej ojczyzny kwotę pięciokrotnie przewyższającą wpływy do Rzeczpospolitej od Polaków pracujących w UK. W ostatnich 12 miesiącach z naszego kraju na Ukrainę przesłano ponad 14,5 mld złotych. Często zdarza się, że ukraińscy imigranci nie odprowadzają podatków na terenie Polski, a przesłane za granicę złotówki nie zasilają kieszeni naszych rodzimych przedsiębiorców, a co za tym idzie polskiej gospodarki.

47 procent z ukraińskich imigrantów zarobkowych, stacjonujących w Polsce, pragnie odnaleźć dobrze płatne i ciekawe zajęcie. Nawet kiedy podejmują się pracy niespełniającej ich oczekiwań, to traktują ją jako chwilowe wyjście, które umożliwi im start w naszym kraju. Wraz z biegiem lat ich oczekiwania finansowe wzrastają, a minimalne stawki są poza granicami ich zainteresowania. Obecnie tylko 7% spośród ankietowanych Ukraińców jest skłonna podjąć pracę poniżej 2500 złotych netto, a większość z nich oczekuje zarobków powyżej 3000 złotych netto. Taki stan rzeczy wymusza na pracodawcach podnoszenie stawek, co często stanowi spore wyzwanie dla mniejszych przedsiębiorców. Powoduje to również luki w sektorach zatrudnienia, które uzupełniać mięli imigranci zarobkowi m.in z Ukrainy.

Miesięczna pensja wynosząca 3000 netto to w dalszym ciągu marzenie bardzo dużej liczby Polaków, a wypływające poza granice naszego kraju pieniądze nie pomagają naszej gospodarce i przemysłowi.

MOCNEFAKTY.COM

Więcej postów