Niemcy budują rakietę przenoszącą ładunki. Zamierzają wystrzelić ją w 2021 roku

Niemiecki producent satelitów OHB pracuje nad rakietą zdolną wynosić w przestrzeń kosmiczną małe ładunki – podała agencja Bloomberga. Jak zapowiedział dyrektor generalny firmy Marco Fuchs, pierwszy start ma się odbyć pod koniec 2021 r.

W Augsburgu w południowych Niemczech ponad 30-osobowy zespół OHB pracuje nad tzw. miniwyrzutnią zaprojektowaną w celu wprowadzania na orbitę okołoziemską małych ładunków przy niskim koszcie. Jak podał Bloomberg, kluczowe elementy rakiety zostały już zbudowane i przetestowane.

W wywiadzie Fuchs zaznaczył, że „budowa własnej rakiety jest logicznym krokiem dla OHB” i pozwoli firmie na wynoszenie na orbitę produkowanych przez nią satelitów we własnym zakresie. Niemiecki producent z branży kosmicznej nie wskazał jak dotąd potencjalnego miejsca, z którego miałaby startować jego rakieta.

OHB produkuje satelity od blisko 40 lat. Firma jest m.in. dostawcą modułów dla europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, a także urządzeń wykorzystywanych w celach telekomunikacyjnych i do obserwacji Ziemi. Rozpoczęcie produkcji rakiet pomogłoby niemieckiej firmie uniezależnić się od dominujących obecnie dużych podmiotów oferujących wynoszenie ładunków w przestrzeń kosmiczną, co przełożyłoby się na większą elastyczność i kontrolę nad kosztami – zauważyła agencja.

Jak dotąd satelity OHB są wynoszone w przestrzeń kosmiczną przez zewnętrzne firmy, w tym francuską Arianespace i należący do Elona Muska SpaceX. Amerykańska spółka w 2018 r. ustanowiła swój rekord, wykonując dla obsługiwanych klientów 21 startów. Jak przypomniał Bloomberg, SpaceX specjalizuje się w produkcji rakiet wielokrotnego użytku.

Według szefa OHB branża kosmiczna jest bardzo obiecująca, co sprawia, że staje się ona „prawdziwą sceną start-upową”. Jak zauważył, w obszarze technologii rakietowych na całym świecie działa około 100 inicjatyw. „W przeszłości ludzie sądzili, że wyłącznie NASA może to robić, ale technologia kosmiczna straciła swoją aurę tajemniczości” – podkreślił Fuchs.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*