Amerykańskie bazy w RFN. Kosztowna sprawa dla Niemców

Nakłady Niemiec na obronność są wciąż kością niezgody w relacjach z USA. Do tej pory nikt jednak nie mówił, ile Niemców kosztuje stacjonowanie w ich kraju amerykańskich żołnierzy.

Rząd RFN w ubiegłych siedmiu latach wydał na oddziały amerykańskie w Niemczech ponad 240 mln euro. Suma ta zawiera między innymi świadczenia dla byłych pracowników oraz utrzymanie terenów i nieruchomości. Niemcy przykładają się także do kosztów budowy amerykańskich baz.

480 mln euro, które niemieckie władze w okresie od 2012 do 2019 zaplanowały na wszystkie przedsięwzięcia budowlane obiektów militarnych partnerów NATO w Niemczech, prawie wyłącznie przypadają na bazy amerykańskie. Informacje te pochodzą z odpowiedzi Federaalnego Ministerstwa Finansów w Berlinie na zapytanie posłanki Lewicy (Die Linke) Brigitty Freihold.

Lewicowa polityk ostro krytykuje finansowe wsparcie dla amerykańskich wojsk w Niemczech. Niemcy są punktem rozrządowym dla amerykańskich działań wojennych, prowadzonych na całym świecie. Ich subwencjonowanie przez niemieckiego podatnika musi wreszcie się skończyć – twierdzi polityk Lewicy.

Większość w Nadrenii-Palatynacie

Według statutu NATO Niemcy mają swój wkład w przedsięwzięcia budowlane i ponoszą także ich dalsze koszty, jak utrzymanie terenu i świadczenia socjalne oraz koszty sądowe.

Stany Zjednoczone obecnie stacjonują w czterech niemieckich krajach związkowych 35 700 żołnierzy. Ponad połowa z nich – 18 459 – stacjonuje w Nadrenii-Palatynacie, 11 689 w Bawarii, 3036 w Badenii- Wirtembergii i 2471 w Hesji.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffenn Seibert podkreślił w środę (21.08.2019) w Berlinie, że w niemieckim, europejskim i transatlantyckim – czyli także amerykańskim – interesie bezpieczeństwa jest stacjonowanie amerykańskich oddziałów w Niemczech. Podkreślił przy tym, że są one dobrze zintegrowane z otoczeniem.

Jak podaje Ambasada Stanów Zjednoczonych w Berlinie, dodatkowo amerykańskie oddziały zatrudniają 17 tys. amerykańskich i 12 tys. niemieckich osób cywilnych. Kiedy w Niemczech odbywają się manewry, dodatkowo wysyłani są tu amerykańscy żołnierze. Od roku 2012 w RFN odbyły się 882 ćwiczenia amerykańskich wojsk.

Miało być więcej, będzie mniej

Stany Zjednoczone chcą dodatkowo wysłać do Polski 1000 żołnierzy i rozważają przerzucenie tam żołnierzy stacjonujących obecnie w RFN. Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell decyzję tę tłumaczył niedawno niewystarczającymi nakładami Niemiec na obronność.

– Obraźliwe jest oczekiwanie, że amerykański podatnik będzie dalej łożył na ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, a Niemcy swoje nadwyżki handlowe wydawać będą na krajowe cele – powiedział dyplomata. Ani amerykańska ambasada ani główne dowództwo amerykańskich sił zbrojnych w europie EUCOM nie odpowiedziało jak dotąd na pytanie, jakie są koszty stacjonowania amerykańskich żołnierzy w Niemczech.

Wydatki na przyszłość: 650 mln euro

Z odpowiedzi niemieckiego rządu wynika także, że kontyngent amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech w ubiegłych pięciu latach zmniejszył się o ponad 3000. W roku 2014 stacjonowało tu 39 150 żołnierzy. We wrześniu ubiegłego roku ambasador Grenell zapowiadał podwyższenie liczebności kontyngentu o 1500 żołnierzy. Teraz nie ma jednak już o tym mowy.

Federalne Ministerstwo Finansów wychodzi z założenia, kontynuacja przedsięwzięć budowlanych ostatnich lat oznaczać będzie dla RFN w latach 2019 – 2030 wydatki rzędu 650 mln euro. Niemiecki wkład  w te projekty oznacza np.110 mln euro na budowę amerykańskich szkół w Nadrenii-Palatynacie.

DPA

Więcej postów