W Toruniu trwa budowa „Miasteczka Rydzyka”. Wszyscy zapłacimy za nie 161 mln zł

Tadeusz Rydzyk działa bardzo prężnie. Zaczął od stworzenia katolickiego radia, a teraz jego imperium medialne mocno się rozrasta. Z pewnością w intensywnym rozwoju pomaga przyjazny mu rząd, który nie skąpi dofinansowań.

Tadeusz Rydzyk intensywnie pracuje nad rozwojem swojego medialnego imperium. Choć już jest ono imponujące, to ojciec redemptorysta nie spoczywa na laurach i dąży do realizacji kolejnych projektów. Na pewno w realizacji tych planów pomogą miliony, które trafią do Rydzyka z kieszeni podatników.

Tadeusz Rydzyk rozbudowuje imperium. Ma za co

Imperium ojca Tadeusza Rydzyka zaczęło się od stworzenia katolickiej rozgłośni radiowej, znanej jako Radio Maryja. Wkrótce do radia dołączyły inne środki masowego przekazu – gazeta „Nasz Dziennik” i stacja „Telewizja Trwam”. Jednak budzący kontrowersje redemptorysta ma znacznie większe ambicje. Powołana przez niego fundacja Lux Veritatis realizuje projekty geotermiczne, posiada sieć telefonii komórkowej, zarządza uczelnią (Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu). Wciąż mu jednak mało, tak więc w Toruniu powstaje kolejna, śmiała inwestycja.

Tadeusz Rydzyk postanowił wybudować specjalny kompleks obiektów, a rozmach projektu może robić wrażenie. Problem w tym, że redemptorysta dostanie mocną pomoc z budżetu państwa. Onet szacuje, że będzie to aż 161 mln złotych.

Miasteczko ojca Rydzyka. Jest rozmach

Inwestycja, na którą tak chętnie łoży państwo, z pewnością imponuje rozmachem. W skład kompleksu ojca Rydzyka wejdzie m.in. Park Pamięci Narodowej. Ma on upamiętnić Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, oraz Ukraińców ratujących Polaków w czasie rzezi wołyńskiej. Na sam ten cel ma otrzymać, jak informuje Onet, ok 8 mln złotych.

Ale to tylko część kompleksu. Na wiosnę 2021 roku planowane jest otwarcie Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, którego główną ekspozycją ma być historia chrześcijaństwa w Polsce. Rząd dofinansował ten projekt na 117 mln złotych.

Miasteczko będzie zawierało też obiekty całkiem przyziemne, jak boisko do siatkówki, siłownia i plac zabaw. Ale jednym z najważniejszych powstających budynków jest ciepłownia. Fundacja Tadeusza Rydzyka zajmuje się geotermią i w przyszłości planuje dostarczać ciepło mieszkańcom Torunia. Ten projekt rząd dofinansował 36 mln złotych.

Tadeusz Rydzyk ma więc odpowiednie fundusze, by rozwijać swoje imperium. A tych pieniędzy może być jeszcze więcej – nie wszystkie publiczne spółki chcą ujawniać, jakimi kwotami finansują projekty „Lux Veritatis”. 161 mln złotych to znane minimum, jakie rząd przeznacza z budżetu na inwestycje ojca Rydzyka.

DOMINIK KWAŚNIK

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!