Kto będzie nowym marszałkiem? Wśród kandydatów dwie kobiety

O godzinie 13 podczas posiedzenia prezydium Sejmu Marek Kuchciński ma złożyć dymisję z funkcji marszałka Sejmu. Wczoraj poinformował on o tym w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości. Kto go zastąpi?

Spekulacji dotyczących następcy jest wiele, ale najczęściej pojawia się nazwisko wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, który jest zaufanym człowiekiem PiS i dobrze zna procedury sejmowe.

Wśród kandydatek pojawiają się też dwie kobiety – Małgorzata Gosiewska, która niedawno została wicemarszałkiem i szefowa komisji wyjaśniającej kulisy afery Amber Gold – Małgorzata Wasserman.

Swojego kandydata może zgłosić też opozycja. Już wiadomo, że Platforma Obywatelska zgłosi kandydaturę swojej wicemarszałek – Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Głosowanie zaplanowane jest na godzinę 20.

Loty z rodziną i znajomymi

Przypomnijmy, że Marek Kuchciński złożył swoją dymisję po tym, jak media zaczęły informować o jego licznych podróżach rządowym samolotem do rodzinnego Podkarpacia. Na pokład Kuchciński często zabierał ze sobą członków rodziny.

Kuchcińscy latali nie tylko nowym gulfstreamem, ale także śmigłowcem Sokół. Maszyny kursowały głównie między Okęciem a Jasionką, a także Huwnikami – to małe lotnisko w pobliżu rodzinnego miasta marszałka: Przemyśla.

Służba Ochrony Państwa nadawała tym lotom najwyższy status: HEAD.

Z nieoficjalnych ustaleń naszego dziennikarza wynika, że marszałek Sejmu zaprosił także na pokład posła Stanisława Piotrowicza z żoną, eurodeputowanego Zdzisława Krasnodębskiego z małżonką, a także posła Bogdana Rzońcę czy marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla.

Jak się okazało, w trakcie zamieszania związanego z marszałkiem media zaczęły wykazywać Kuchcińskiemu, że podaje on niepełne dane dotyczące lotów. Przykładowo, wcześniej razem z Centrum Informacyjnym Sejmu podawał, że w trakcie swojej kadencji, rodzina podróżowała z nim 23 razy. Jak się okazało na podstawie dokumentacji wojskowej, takich przelotów było 35.

Jak podał wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński, Marek Kuchciński wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. Będzie nr. 1 na liście PiS-u w Krośnie.

ARKADIUSZ GROCHOT, GRZEGORZ KWOLEK