500+ po rozwodzie. Tak nie stracisz pieniędzy!

Po zmianie zasad wypłat 500+ ok. 2 mln rodziców może ubiegać się o pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko. Wypłaty nie są już uzależnione już od dochodów rodziny.

Pieniądze należą się na każde dziecko do 18 roku życia. Ale wielu rodziców składa wnioski po raz pierwszy i nie mają pewności, czy świadczenie wychowawcze będzie im się należało. Tak jest w przypadku, kiedy rodzice są w trakcie rozwodu lub już się rozwiedli. Kto powinien złożyć 500+? Kiedy pieniędzmi muszą się podzielić? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

Jesteśmy w trakcie rozwodu? Mamy jedno dziecko? Kto powinien złożyć wniosek o 500+ – matka czy ojciec dziecka?

Jeśli rozwód nie został jeszcze orzeczony, 500+ dostanie ten rodzic, z którym dziecko zamieszkuje i który faktycznie dziecko utrzymuje. Jeśli do ośrodka pomocy społecznej wpłyną wnioski od obojga rodziców, pracownicy mogą przeprowadzić wywiad środowiskowy by ustalić, które z rodziców faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Po rozwodzie, kiedy sąd orzeknie, z kim mieszkać będzie dziecko i na czyim będzie utrzymaniu, wtedy temu rodzicowi będzie należała się wypłata 500+.

Sąd orzekł opiekę naprzemienną, co w takiej sytuacji?

W tej sytuacji i ojciec, i matka dziecka składają wniosek o 500+. Nie dostaną jednak pełnej kwoty, a zostanie ona podzielona na pół – matka i ojciec dziecka będą dostawać po 250 zł miesięcznie na dziecko.

Czy samotny rodzic musi mieć orzeczone alimenty, by dostać 500+ na dzieci?

Nie. Teraz nie jest to wymagane. 500+ zostanie przyznane, także wtedy kiedy rodzic nie występował o alimenty na dziecko. Urzędnicy nie będą także brać pod uwagę dochodów rodziców, bo znika próg dochodowy (do 1 lipca wynosił 800 zł na pierwsze lub jedyne dziecko i 1200 zł jeśli w rodzinie było dziecko niepełnosprawne). Świadczenie przysługuje temu rodzicowi, z którym dziecko zamieszkuje i który je utrzymuje.

Jestem po rozwodzie. Czy urzędnicy mają prawo domagać się ode mnie dodatkowych dokumentów, oprócz wniosku o 500+?

Tak. Choć generalnie formalności związane ze składaniem wniosków o 500+ zostały w tym roku ograniczone do minimum, pracownicy OPS mogą w takiej sytuacji zwrócić się o orzeczenie sądu o rozwodzie albo o separacji, bo 500+ przysługuje temu rodzicowi, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*