Pogrom Romów we Lwowie – Ukraińscy śledczy nie doszukali się przestępstwa z nienawiści

Pogrom Romów we Lwowie

Rok po głośnym napadzie grupy młodych Ukraińców na Romów we Lwowie, w wyniku którego zginął Rom a kilku innych odniosło obrażenia, kanał Hromadskie sprawdził, na jakim etapie znajduje się śledztwo i sprawa sądowa dotycząca tego przestępstwa. Okazało się, że ukraińscy śledczy nie dopatrzyli się nacjonalizmu czy rasizmu u podstaw pogromu, pomimo tego, iż został on dokonany przez członków neonazistowskiej organizacji.

Jak ustaliła dziennikarka Hromadskiego Tetiana Bezruk, śledczy sprawdzali wersję przestępstwa z nienawiści, lecz nie znaleźli na to dowodów.

„W trakcie przedsądowego dochodzenia nie znaleziono jakichkolwiek dowodów obecności jakiegokolwiek rasizmu czy nacjonalizmu w działaniach oskarżonych” – stwierdził zastępca naczelnika wydziału ds. nieletnich prokuratury obwodu lwowskiego Jurij Matłach.

Ze słów śledczego wynika, że ugrupowania „Trzeźwa i zła młodzież”, którego członkowie dokonali pogromu, nie należy traktować jak organizacji przestępczej, ponieważ nie ma w niej podziału ról na wykonawców, współpracowników i osoby podburzające.

Zdaniem adwokata poszkodowanych Dmytra Szwecia państwo ukrywa w ten sposób problem przestępstw na gruncie nienawiści rasowej, narodowej i religijnej. Według niego wyroków dotyczących takich przestępstw na Ukrainie niemal nie ma.

W marcu br. lwowski sąd rozpoczął proces 14 osób zaangażowanych w dokonanie napadu na obozowisko Romów na ulicy Truskawieckiej w czerwcu ub. roku. Trzem osobom zarzucono dokonanie umyślnego zabójstwa, pozostali są oskarżeni o chuligaństwo. Na ostatnim posiedzeniu w maju br. rozpoczęto przesłuchania oskarżonych.

Przypomnijmy, że od kwietnia 2018 r. na Ukrainie doszło do pięciu napadów na obozowiska Romów. Pierwsze cztery napady – 22. kwietnia 2018 r. w Kijowie, 23. maja w obwodzie tarnopolskim, 7. maja ponownie w Kijowie oraz 9 maja w obwodzie lwowskim – były bezkrwawe. Podczas nich niszczono jedynie mienie Romów i wyganiano ich z obozowisk. W wyniku ostatniego napadu, który miał miejsce we Lwowie na ulicy Truskawieckiej w nocy na 24. czerwca 2018 r., od ciosów noża zginął 23-letni Rom a trzech innych zostało rannych, w tym 10-letnie dziecko. Sprawcami tego napadu okazali się uczniowie trzech lwowskich szkół, wszyscy niepełnoletni. Organizatorem pogromu był 20-latek. Portal Zaxid.net informował, że sprawcy należeli do nieformalnej organizacji „Trzeźwa i zła młodzież” używającej symboliki neonazistowskiego ruchemu Misanthropic Division.

KRESY.PL / HROMADSKE

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*