Podczas manewrów „Tarcza Sojuszu 2019” Rosja i Białoruś przetestują nową broń

Tarcza Sojuszu 2019

W tegorocznych wspólnych manewrach wojskowych Białorusi i Federacji Rosyjskiej “Tarcza Sojuszu 2019”, które odbędą się w dniach 23-30 września, ma wziąć udział 10 tys. żołnierzy z obu państw i ponad 400 egzemplarzy różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym 50 samolotów bojowych, transportowych oraz śmigłowców wojskowych.

Informację dotyczącą wielkości sił biorących udział w manewrach “Tarcza Sojuszu 2019” podał rzecznik rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego Igor Muginow. Białoruskie władze już wcześniej poinformowały, że z ich strony w ćwiczeniach weźmie udział 4 tys. żołnierzy.

W ramach ćwiczeń przeprowadzone zostaną m.in. szkolenia z zakresu wykonywania wspólnych operacji, a także ćwiczenia ogniowe. W trakcie działań poligonowych mają zostać sprawdzone dotychczasowe narzędzia wykorzystywane w kontaktach pomiędzy rosyjskimi i białoruskimi sztabami oraz ich realna zdolność do kierowania działaniami połączonymi.

Plan ćwiczeń przewiduje w nich udział nowych rodzajów uzbrojenia. W ramach manewrów zostaną przeprowadzone strzelania rakietowe z systemów „Polonez” i „Iskander-M”. W ćwiczeniach planuje się wykorzystać nowoczesne uzbrojenie: myśliwce 5. generacji Su-57, modernizowane bombowce Tu-160, uderzeniowe BSL, czołgi „Armata”, BWP „Kurganiec”, bojowe roboty „Platforma-M”.

Same manewry “Tarcza Sojuszu 2019” są finałem serii dotychczasowych, tegorocznych, wspólnych ćwiczeń zgrywających siły zbrojne obu państw. Tego rodzaju duże manewry odbywają się co dwa lata na mocy specjalnego porozumienia głów państw Rosji i Białorusi. Obie strony podkreślają przy tym ich defensywny charakter. Główny ciężar wsparcia manewrów w obrębie dowodzenia i logistyki spoczywa na dowództwie rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego.

MARCIN SZYMAŃSKI

Więcej postów