Ci politycy będą mieli 20 tys. emerytury, a dostaną trzynastki! Gdzie tu sprawiedliwość?!

Żyć, nie umierać! Są wybrańcy, którzy na stare lata nie tylko nie będą się musieli martwić, co do garnka włożyć, ale wręcz rysuje się przed nimi świetlana jesień życia! Mowa o naszych europosłach-seniorach. Zarobki sięgające 30 tys. zł miesięcznie to nie wszystko. Niektórzy z nich wypracowali już sobie w Brukseli niemal 20 tys. emerytury. Do tego mają świadczenie z ZUS i należą im się… trzynastki.

Takimi szczęśliwcami są m.in. mocno sympatyzujący z PiS Jacek Saryusz-Wolski (71 l.) oraz Bogusław Liberadzki (71 l.) z SLD. W Parlamencie Europejskim zasiadają od 2004 roku. A tam każda pełna przepracowana kadencja gwarantuje ok. 5,8 tys. zł euroemerytury. Łatwo policzyć, że za trzy kadencje Saryusz-Wolskiemu i Liberadzkiemu będzie się należało już 17,4 tys. zł! A na tym nie koniec, bo obaj panowie mają chrapkę na kolejną kadencję i startują ponownie w majowych eurowyborach.

Niezależnie od świadczenia wypłacanego z budżetu Parlamentu Europejskiego, nadal przysługuje im też emerytura z ZUS, którą zresztą obaj już pobierają. A skoro tak, to ci politycy-bogacze łapią się również na tzw. trzynastki. Trzynasta emerytura jest bowiem wypłacana z urzędu wszystkim emerytom, niezależnie od dochodów. Co prawda to tylko 888 zł, ale na brukselskie waciki spokojnie wystarczy. A zwykli seniorzy, patrząc nie tylko na wysokie eurouposażenia, ale też prawo bogaczy do trzynastek, mogą spoglądać w stronę naszych europejskich elit z poczuciem wielkiej niesprawiedliwości.

Jan Żuraw (78 l.), emeryt z Wrocławia:

Emerytury europosłów są dla mnie o wiele za wysokie. To, co robią politycy, być może jest ważne, ale na pewno nie powinno się za taką pracę dostawać takiego uposażenia. Co mają powiedzieć emeryci z Polski, którzy miesięcznie otrzymują często głodowe stawki? Tak gigantyczne emerytury za posłowanie w Brukseli są po prostu nieetyczne. Pracowałem ponad 50 lat i dla mnie takie sumy przyznawane miesięcznie są po prostu niewyobrażalne.

Jacek Saryusz-Wolski (71 l.) – przyszła emerytura z Parlamentu Europejskiego – 17,4 tys. zł, emerytura z ZUS 5094 zł, zarobki – 30 tys. zł, trzynastka – 888 zł

Bogusław Liberadzki (71 l.) – przyszła emerytura z Parlamentu Europejskiego – 17,4 tys. emerytura z ZUS 2725 zł, zarobki – 30 tys. zł, trzynastka – 888 zł

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*