PILNE! Merkel ma poważny problem! Kolejne państwo UE oficjalnie żąda reparacji od Niemiec!

Merkel ma poważny problem

Parlament Grecji zdecydował, że Grecja wkrótce ma oficjalnie zażądać od Niemiec reparacji za zniszczenia i zbrodnie wojenne z okresu drugiej wojny światowej. Według informacji mediów wynika, że w grę wchodzi kwota wynosząca aż 290 miliardów euro.

Zgodnie z decyzją parlamentu, podjętą przytłaczającą większością głosów. Rząd Aten ma teraz przed sobą ważne zadanie, aby wyegzekwować ową sumę pieniędzy.

– Żądanie reparacji jest dla nas historycznym i moralnym obowiązkiem – podkreślił premier Aleksis Cipras, przemawiając w parlamencie. Powiedział, że nie chciał wiązać kwestii odszkodowań z ciężkim kryzysem finansowym w minionych latach. Teraz, kiedy zakończyły się międzynarodowe programy pomocowe dla Grecji, nadszedł właściwy czas – oświadczył.

– Mamy teraz szansę zamknięcia tego rozdziału dla obu narodów – dodał Cipras.

Wyliczenia opierają się na podstawie prac powołanej przez parlament w Atenach komisja ekspertów, która kilka lat temu oszacowała straty wojenne Grecji na co najmniej 290 mld euro.

Reparacje obejmują zarówno odszkodowania dla rodzin zamordowanych przez nazistów w czasie wojny, jak i spłatę przymusowej pożyczki udzielonej przez Grecję w 1942 r. niemieckim władzom okupacyjnym.

Egzekucja tak sporej ilości pieniędzy może być niezmiernie trudna. Niemcy uważają kwestię reparacji za zamkniętą. W tym przedmiocie opierają się na podstawie  porozumienia z 1960 r. Wówczas władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 mln zachodnioniemieckich marek. 59 lat temu przy wypłacie wyżej wspomnianej kwoty Niemcy i Grecy zgodzili się na klauzulę, że wszystkie roszczenia odszkodowawcze uznaje się za załatwione.

PROPUBLICO24.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*