Poważne oskarżenia w stosunku do Jana Pawła II. Żądają jego dekanonizacji

Jan Paweł II to bez wątpienia był przełomowy przywódca Kościoła katolickiego. Papież, który w Polsce ma status Polaka tysiąclecia, zaczyna jednak zmieniać swój wizerunek w ostatnich czasach. Wszystko za sprawą zataczającej coraz szersze kręgi afery pedofilskiej, która wstrząsnęła Kościołem. Po słowach papieża Franciszka z lutego, niejedna osoba nie ma wątpliwości – Jan Paweł II musi być dekanonizowany.

Jan Paweł II dekanonizowany? Z takim żądaniem wystąpiły we Francji dwie aktywistki religijne. Nie zrobiły tego jednak zebrane pod bezimiennym Kościołem na francuskiej zabitej dechami prowincji. Ich ostry apel głośno rozbrzmiał w całym kraju, ponieważ kobiety o dekanonizację Jana Pawła II zabiegają na łamach prestiżowego i poczytnego “Le Monde”.

Anna Soupa, publicystka i bliblistka oraz Christine Pedotti, redaktorka „Témoignage chrétien”, wprost nazywają papieża Polaka “protektorem oprawców w imię racji Kościoła”. Dla osób, których zdaniem Jan Paweł II to nie tylko osoba wybitna, ale także wielki święty, to bez wątpienia ogromny cios. Dwie działaczki idą jednak znacznie dalej i żądają bezwzględnej dekanonizacji Jana Pawła II.

Jan Paweł II nieświęty? Poważne oskarżenia drogą do dekanonizacji?

Kobiety na łamach “Le Monde” wytykają Janowi Pawłowi II nie tylko ukrywanie pedofilskich afer, ale także głoszenie błędnej i szkodliwej “teologii ciała”. Ta miała doprowadzić kobiety zebrane w Kościele do marginalizacji i podporządkowania mężczyznom. Tutaj Francuzki podają przykłady wykorzystywania seksualnego przez księży zakonnic i ogólnego traktowania je jak niewolnice i oskarżają papieża o “kultywowanie opresyjnego ideału kobiety”.

 – Nadużyciem wobec kobiet jest ta idealizacja, to oszustwo, które maskuje niezliczone dyskryminacje, jakim poddane są kobiety w ich Kościele – czytamy w “Le Monde”.

– Żądamy dekanonizacji papieża Jana Pawła II, protektora oprawców w imię ‘racji Kościoła’ oraz głównego architekta ideologicznej konstrukcji ‘kobiety’, a także zakazu nauczania, propagowania oraz publikowania ‘teologii ciała’, którą głosił on podczas swych katechez – podają dalej Soupa i Pedotti.

Dekanonizacja w ogóle możliwa?

Warto przypomnieć, że zamieszanie wokół postaci papieża Polaka wszczął swoimi słowami papież Franciszek. Ten w lutym opowiedział o tym, jak to Jan Paweł II miał powstrzymać Josepha Ratzingera przed mieszaniem się w śledztwo dotyczące pedofilii w Kościele katolickim. Temat natychmiast został podniesiony i przywołano masę oskarżeń i krytyki pod adresem Jana Pawła II i jego niemal 27-letniego pontyfikatu.

Czy jednak dekanonizacja papieża i sama dekanonizacja jest możliwa? W zasadzie nigdy w Kościele katolickim nikomu nie odbierano statusu świętego, jednak nie jest to proces niemożliwy. Czy jednak dojdzie do skutku w wypadku Jana Pawła II? Niewątpliwie najpierw musiałoby dojść do znacznego skumulowania udokumentowanych win i afer, w których palce mógł maczać papież Polak. Przeciwnicy papieża z Polski musieliby wykazać, że ten był postacią nie tak dobrą, jak obecnie wiele osób myśli. Trzeba liczyć się jednak z tym, że Jan Paweł II wciąż jest bardzo obecny w pamięci zbiorowej nie tylko Polaków, ale i całego świata.

SYLWIA BANACHEWICZ

Więcej postów