TVN przekazał tragiczne informacje. Nie żyje najwybitniejszy polski naukowiec

Nie żyje polski naukowiec

TVN przekazał smutne informacje o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, Krzysztofa Birkenmajera. Profesor był doskonałym geologiem, który odbył aż 23 wyprawy polarne. Odkrywca i badacz zmarł w wieku 89 lat.

TVN poinformował opinię publiczną o bardzo smutnym dla polskiej, ale i światowej nauki wydarzeniu. 23 lutego zmarł profesor Krzysztof Birkenmajer, wybitny geolog i badacz. Wieści o jego odejściu mediom przekazali pogrążeni w żałobie najbliżsi.

TVN: Nie żyje Krzysztof Birkenmajer, wybitny polski geolog

W środowisku polskich geologów prawdopodobnie nie było osoby, która nie znała historii pracy naukowej oraz publikacji Birkenmajera, których wydał setki. Profesor był bowiem wzorem dla kolejnych pokoleń badaczy oraz ogromną inspiracją. Jak sam twierdził, na świecie jest wciąż bowiem „mnóstwo nowych Everestów”, czyli miejsc, które można odkrywać oraz badać.

Birkenmajer odbył łącznie 23 wyprawy na Spitsbergen, Antarktydę oraz Grenlandię. O tym, jak zasłużony był dla nauki, świadczyć mogą nadane na jego cześć kilku nazw nowo odkrytych kopalnych rodzajów i gatunków organizmów. Sam odkrywca na Antarktydzie nadał za to ponad 200 nazw geograficznych, które nawiązywały do polskiej kultury i historii. Najczęściej przytaczanym przykładem jest oczywiście Wybrzeże Jana Pawła II.

Sam Birkenmajer był wieloletnim członkiem Polskiej Akademii Nauk. Przyczynił się także do powstania stacji badawczej wymienionej instytucji w Hornsundzie na Spitsbergenie. Doceniali go nie tylko polscy, ale i światowi badacze, przez których uważany był za jednego z najwybitniejszych, najbardziej utalentowanych naukowców zajmujących się rejonami polarnymi.

Profesor wielokrotnie przyznawał, że najważniejsza w pracy naukowej była dla niego ciekawość świata, a nie pieniądze i wyróżnienia. To właśnie jako taki badacz zostanie więc zapamiętany. Jego odkrycia oraz wyniki badań są oceniane przez środowisko jako bezcenne i traktowane niczym prawdziwy skarb.

Do rodziny Krzysztofa Birkenmajera spływają obecnie słowa wsparcia oraz współczucia z całego świata. Redakcja Pikio.pl także dołącza się do szczerych kondolencji i wyrazów uznania wobec pracy naukowej genialnego badacza i naukowca.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*