Czesi nie chcą amerykańskich rakiet

Prezydent Czech Milos Zeman w rozmowie z czeską telewizją TV Barrandov stwierdził, że nie widzi „żadnych powodów, by przyjąć amerykańskie rakiety na terytorium swojego kraju” – odnotowuje rosyjska agencja informacyjna TASS.

– Absolutnie nie widzę żadnego powodu – odpowiedział Zeman na pytanie, co zrobiłby, gdyby USA zaproponowały Czechom rozmieszczenie amerykańskich systemów rakietowych na terytorium tego kraju.

Zeman wyraził też zaniepokojenie sytuacją na świecie. Według niego jej pogorszenie ma związek z prowadzonymi przez Waszyngton wojnami handlowymi z Chinami i UE.

TASS przypomina, że Polska wyraziła wcześniej gotowość do przyjęcia amerykańskich rakiet. Rosyjskiej agencji chodzi zapewne o wywiad szefa MSZ Jacka Czaputowicza dla „Der Spiegel”. „Spiegel” poinformował, że Czaputowicz wyraził wolę, by amerykańskie rakiety z głowicami atomowymi znalazły się na terytorium Polski. MSZ zdementował jednak, jakoby Czaputowicz użył takich słów.

1 lutego USA zawiesiły obowiązywanie Traktatu INF zakazującego rozmieszczania i prac nad rakietami średniego zasięgu, które można wyposażyć w głowice nuklearne. 2 lutego obowiązywanie traktatu zawiesiła Rosja.

RP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*