Polski gang z West Midlands oszukiwał rodaków w potrzebie i wyłudził kilka milionów funtów

Rozbito polski gang zajmujący się wyłudzaniem benefitów i handlem ludźmi. Według wstępnych wyliczeń w wyniku ich działań brytyjski skarb państwa mógł stracić nawet kilka milionów funtów!

Metoda działania polskiego gangu była bardzo prosta. Jeszcze na terenie kraju wyszukiwano osoby, które potrzebowały pomocy i znajdowały się w trudnej sytuacji życiowej. Takie, dla których wyjazd do Wielkiej Brytanii był wielką szansą. Oszuści mamili dobrą pracą, lepszym życiem i nowym startem w UK, a następnie na Wyspie organizowali fikcyjne zatrudnienie. Następnie wyłudzali państwowe benefity i świadczenia socjalne. Według wstępnych szacunków kwota, którą gang w ten sposób zarobił, może sięgać nawet kilku milionów funtów!

Jak donosi portal RMF24 w akcji brało udział ponad 100 funkcjonariusz policji West Midlands Police wspierany przez pracowników Departamentu Pracy i Zasiłków. Symultaniczne przeprowadzono naloty na 10 mieszkań, zatrzymano sześć osób, z czego większość miała pochodzić właśnie z Polski. Swoją cegiełkę do tej zakrojonej na szeroko skalę akcji dołożyły również polskie służby.

–  W działania zaangażował się Oficer Łącznikowy National Crime Agency przy Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. W realizacji udział wzięli policjanci z Wydziału dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji przy udziale pionu kryminalnego KWP w Katowicach. Na miejscu był także przedstawiciel Europolu. Działania miały miejsce przez cały ubiegły tydzień – czytamy na portalu Policja.pl.

– Jak ustalono sprawa może wiązać ze śledztwem prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach dotyczącym handlu ludźmi, którego ofiarami padli obywatele polscy wykorzystani na terenie Wielkiej Brytanii do pracy o charakterze przymusowym – dodano w komunikacie Komendy Głównej.

Warto dodać, że nie było to pierwsza akcja przeprowadzona wspólnie przez polskich i brytyjskich oficerów w ramach zwalczania “współczesnego niewolnictwa” na mocy specjalnej ustawy Modern Slavery Act wprowadzonej w 2015 roku.

POLISHEXPRESS.CO.UK

Więcej postów