Gigantyczna bankowa AFERA na całą Europę!

Gigantyczna bankowa AFERA na całą Europę

Komisja Europejska oskarżyła osiem instytucji finansowych o złamanie prawa, nieuczciwą konkurencję i zmowę na rynku obligacji skarbowych. Do wymiany wrażliwych informacji miało dochodzić przez pięć lat między 2007 i 2012 r., głównie za pomocą internetowych komunikatorów. Pracownicy instytucji, których nazw nie podano, ustalali m.in. strategie przeprowadzania transakcji.

Komisja Europejska poinformowała o swoich ustaleniach banki, w których miało dochodzić do zakazanych prawem działań. Jeśli okaże się, że zarzuty tej instytucji są podstawne, to może ona nałożyć na banki grzywnę w wysokości do 10 proc. ich rocznego obrotu na wszystkich rynkach!

Na czym polega problem? Obligacje skarbowe są sprzedawane na rynku pierwotnym i wtórnym. Na rynku pierwotnym wygląda to tak, że banki organizują przetargi na zlecenie rządu państwa, które je emituje. Na rynku wtórnym zaś obligacjami handluje się na elektronicznych platformach sprzedażowych. Za ich pomocą instytucje bankowe sprzedają i kupują obligacje. Mogą robić to w imieniu klientów lub na własne konto. Komisja Europejska podejrzewa, że to właśnie na rynku wtórnym mogło dochodzić do zmowy.

Jak przypomina bankier.pl podobny schemat miała jedna z największych afer finansowych z ostatnich lat dotyczących stopy procentowej LIBOR. Czyli stawce oprocentowania, po jakiej banki pożyczają sobie pieniądze. Wtedy przedstawiciele różnych banków działali w zmowie i wymieniali się informacjami, co wpływało na wysokość LIBOR. Gdy sprawa wyszła na jaw, to ukarano największe banki: Citigroup, Deutsche Bank, Royal Bank of Scotland (RBS), JPMorgan, Barclays i Societe Generale. Zmieniono także sposób ustalania stopy procentowej LIBOR.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*