Skandal! Generałowie żądają dymisji Błaszczaka! List otwarty do Prezydenta

Generałowie żądają dymisji Błaszczaka

Do naszej redakcji a również do redakcji wielu portali prasowych  Polski nadszedł list otwarty do Prezydenta RP. Redakcja portalu „Niezależny Dziennik polityczny” podjęła próbę kontaktu i uzyskania komentarza Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie „Listu otwartego”, jednak odpowiedzi nie otrzymała.

Pismo zamieszczamy w całości poniżej.

Szanowny Panie Prezydencie

powstrzymajmy dyskryminację wśród wojskowych!

My, niżej podpisani generałowie Wojska Polskiego, nie zgadzamy się z decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka ws. nowych stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy. Pod koniec ubiegłego roku szef MON Mariusz Błaszczak zaakceptował wstępnie siatkę płac, która była zaskakująca dla żołnierskiego środowiska. Szeregowi uzyskali 450 zł brutto a generał czterogwiazdkowy zaledwie 200 zł. Niewiele wyższą od generała podwyżkę mieli otrzymać pułkownicy – o 250 zł znajdujący na stanowiskach zaszeregowanych do grupy uposażenia 16 – 16 C.

Zwracamy uwagę pana Prezydenta na pogłębiający się niekorzystny stosunek uposażenia oficerów zawodowych w stosunku do szeregowego zawodowego. Grozi to brakiem zainteresowania objęciem kolejnych wyższych stanowisk poza miejscem zamieszkania żołnierzy, spadkiem motywacji dla podnoszenia kwalifikacji czy też obejmowaniem stanowisk na szczeblu związków taktycznych i wyższych z powodu możliwości utraty dodatków.

W piśmie skierowanym do ministra obrony Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych podkreślił, że „zaproponowane stawki uposażenia zasadniczego są nie dla zaakceptowania”.  W końcu podwyższono uposażenia, ale tylko pułkownikom o symboliczne 50 zł. Ta kwota godzi w oficerski honor, a także deprecjonuje oficerów wobec przyszłych zadań w resorcie obrony narodowej.

W związku z tym oskarżamy aktualnego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka o zdradę stanu. Polityka, którą realizuje szef MON zagraża bezpieczeństwu Rzeczpospolitej Polskiej, a również oczernia kraj przed naszymi sojusznikami z NATO i USA. Skutkiem tego my, niżej podpisani generałowie Sił Zbrojnych Polski występujemy o dymisję aktualnego Ministra Obrony Narodowej.  

 Z wyrazami szacunku

Niżej wymienieni generałowie SZ RP

Sprawę o której pisze się w liście poznaliśmy kilka dni temu. Już publikowaliśmy artykuły na ten temat, lecz poziom autorów danego listu jest o wiele ważniejszy od tematu samego pisma. W najbliższym czasie rozwiniemy temat, gdyż jak sami zobaczycie oddźwięk tej głosnej sprawy odbije się echem po całej Polsce.

 PG

Skan dokumentu jaki otrzymaliśmy wraz z listem:

Generałowie żądają dymisji Błaszczaka

 

Pozostawiamy tę sprawę Prezydentowi Rzeczpospolitej Polski. To on najlepiej wie jak naprawdę się dzieje w Wojsku Polskim. A my będziemy uwaznie obserwować ten proces.

Od redakcji: Poglądy autorów felietonów, komentarzy i artykułów publicystycznych nie zawsze są tożsame z poglądami redakcji dziennik-polityczny.com

Więcej postów

69 Komentarze

   • Błaszczak to jeden z tych wielkich ludzi który przyczynił się do śmierci mojego ojca jako współtwórca ustawy kasującej lata walk w batalionach chłopskich i organach MO mojego Taty w logistyce.

  • A ja mam pytanie to zatroskanych panów generałów. Czemu tak głosno nie protestowaliście jak rząd platformy wprowadzał 12-letnią ustawę dla szeregowych zawodowych? Jak wywalali na zbity pysk najbardziej zaprawionych żołnierzy z misyjnym doświadczeniem. Gdzie byliście jak etaty szeregowych zawodowych uzupełniali cywilami z NSR ?

 1. Dlaczego skandal? Skoro jest nieudacznikiem i słabiakiem, to trzeba go wypierdolić i nie czekać, aż jeszcze bardziej armię rozwali!

 2. Sprawa tych podwyzek dla szeregowych to jedno wielkie klamstwo.Przy niskich zarobkach 14% ,przy wysokich 11% . W naszym wojsku nie awansuja tyko szeregowi,wszyscy inni oczywiscie tak a z tym wiaza sie podwyzki.Gratuluje szeregowcom na pierwszej linii.Stanie taka menda jak Blaszczak i pieprzy glupoty.Takich mamy ministrow i caly rzad

 3. Generałowie się wkurzyli, bo, podobno, pielęgniarki zamierzają podjąć jakąś akcję protestacyjną w obronie generałów.

 4. No cóż moża powiedzieć że mamy bogatych wojskowych a biedne wojsko. Niestety na modernizację armii już pewnie pieniędzy nie starczy.

  • Żeby takie opinie wystawiać to trzeba coś na ten temat wiedzieć. Myślę chłopie, że zbyt uogólniasz. Jestem żołnierzem oficerem od 30 lat. Uczestniczyłem zarówno w powodzi w 1997 r. w rejonie Raciborza jak również jako dowódca patrolu w rozminowaniu i niszczeniu niewybuchów i niewypałów z okresu ostatniej wojny. Jestem dumny z tego i nie jestem żadnym pijakiem. Zaliczyłbyś chociaż połowę tych “atrakcji” włącznie z misją np. w Iraku to byś nie pieprzył głupot. Sadzę, że przeginasz bo gówno wiesz i pewnie w życiu nie służyłeś.

   • Tylko dlaczego biedaki płacza szeregowy za was zapierdala i jeszcze wam źle bierzecie minimum 10 koła pensji plus dodatki i jeszcze gienkom mało biedaki

 5. Tym wałkoniom podwyżki co nic nie robią tylko siedzą w koszarach i jedzą a jak jest wyjazd na poligon to przynoszą zwolnienie lekarskie że skręcili nogę i nie są w stanie się czołgać , zamiast im dać podwyżki policjantom oraz strażakom zawodowym gdzie oni muszą być na każde wezwanie czy to w dzień czy w nocy czy święta a nie tym nierobom co niby mają nas bronić .

  • Proszę nie wrzucać wszystkich do jednego wora. Mam 20 lat służby i żadnego poligonu nie odpuściłem. Jestem żołnierzem podoficerem i nie wstydzę się tego.

  • Żenująca jest twoja wypowiedź. Służę w wojsku 15 lat i nie odpuściłem żadnego poligonu. Sądząc po tym twoim uzalaniu się masz chłopie jakiś kompleks. Może to kategoria D ?

  • Hmm do strażaków zgadzam się ale co do policji stary gruba przesada wasza niekompetecja mówi sama o was gdy żołnierz jest na misji i walą do niego jak do kaczki ty przymykasz pijaczka w parku albo wystawiają mandat gdy żołnierz ratuje życie gdzieś daleko za granicą kraju ty próbujesz wykręcić się z obowiązku pomocy gdy żołnierz jest ranny ty skrecasz nogę bo podkneles się o krawężnik gdy żołnierz bierze l4 jak mówisz na poligon bo leczy swoje kontuzje po wybuchu IED ty to robisz bo rzadasz podwyżki żołnierz darzy do samo kształcenia i zapisuje się na różne zajęcia typu pomoc medyczna sztuki walki ćwiczą a później są efekty jak policjant zaczepienia takiego żołnierza i 6 z was laduje w szpitalu chcesz mówić o skuteczności?

  • Ty policjant kto ostatnio zwolnieniami masowo rzucił z podkulonymi ogonami? Chyba nie trzeba przypominać zresztą nie będę naciskał bo się gwiazdeczki obraża i znowu na lecza pójdą także siedzieć cicho ciąć konfetti i znów planujcie jak zasabotazowac bezpieczeństwo publiczne pozdrawiam czule

 6. Grozi to brakiem zainteresowania objęciem kolejnych wyższych stanowisk poza miejscem zamieszkania żołnierzy, spadkiem motywacji dla podnoszenia kwalifikacji czy też obejmowaniem stanowisk na szczeblu związków taktycznych i wyższych z powodu możliwości utraty dodatków. ” fragment z listu . Q wa a ja byłem przekonany, że Oni ku chwale Panie Prezydencie . A Oni normalnie dla kasy. Na .. uj nam tacy generałowie do dymisji z nimi.

 7. Jaki wstyd Generałowie skarżą się ze mało zarabiają. Generał dostaje na rękę ponad 10tys zł.Do tego ma sluzbowy samochod kierowcę mieszkanie służbowe i wiele nagród uznaniowych w ciągu roku ale dla niego to dalej jest mało. Panie Ministrze proszę o pozbycie się ośmieszających Polską armie Generałów.

 8. Ciekawe kiedy Pan Minister zainteresuje się problematyką płac pracowników cywilnych wojska których zarobki oscylują w granicach najniższej krajowej???

 9. Ministrem MON powinien być doświadczony wojskowy a nie jakiś chłopak roztropek który chyba nawet nie był w wojsku, jestem za dymisją Blaszczaka

 10. Hańba, że takich mamy rządzących, że cywile są zwierzchnikami armii. Generałowie salutują gówniarzom jak w przypadku Misiewicza. Przecież tą Szydło to nagą postawić w przeciągu.

 11. Gdzie tu skandal? Co on ma wspólnego z wojskiem? To tylko posłuszny piesek Kaczyńskiego, wykonawca jego rozkazów, kontynuator kolejnych czystek politycznych i osłabiania polskiej armii. Totalna żenada.

 12. Wstyd Panowie genarałowie! Gdzie byliście jak z WP jeden taki minister cyrk robił.
  Dopiero jak o waszą kasę poszło zdobyliście się na odwagę. Wstyd! Honor oficerski macie w portfelu!

 13. Panie Prezydencie,
  Mam wspaniałą propozycję dla tych Panów Generałów, którzy chcą podwyżki 450 zł.
  Proszę ich zdymisjonować do szeregowego i otrzymaja podwyżkę 450 zł.

 14. Nie podoba się, do cywila, tak mówili oficerowie szeregowym i podoficerom.
  Więc panowie wnioski wysuńcie sami i czas na waszą decyzję, bo teraz są młodzi zdolni i dobrze zapowiadający się szeregowi, podoficerowie i oficerowie.

 15. Po pierwsze nie było oficerów jak szeregowi służyli tylko 12 lat po drugie proszę sobie sprawdzić ile oficerowie w ciągu roku dostają nagrody pieniężnych i w jakich wysokościach.Sluszalem że przewyższają roczną pensję szeregowego.Prosze o komentarz

 16. Pisowskim generałom z rekomendacji Rydzyka nie przeszkadzało to, że armia jest w ruinie – praktycznie nie ma marynarki wojennej, leopardy i peerelowskie T72 nie mają amunicji zdolnej przebić pancerze ruskich czołgów, polskie lotnictwo będzie miało (jak dobrze pójdzie 80 bomb) na całą ruską armię, zamiast piechoty zmechanizowanej mamy “lekką piechotę” czyli mięso armatnie dla rosyjskich najeźdźców, a elita wojsk pancernych została wysłana do Wesołej wprost pod ruskie rakiety, żeby Putin nie musiał ich szukać gdzieś po lasach i poligonach. Generałów ruszyła dopiero zbyt niska podwyżka, bo ich żonom nie starczy na szminki i waciki. Wstyd!

 17. Biedaki zarabiają minimum 10 tysięcy plus dodatki nagrody i jeszcze i’m mało szeregowi za nich robi a oni spijają piankę obłuda żenada nieporozumienie gwiazdojebki

 18. Byście się wstydzili Generałowie!!!!! Jeśli byliście kiedykolwiek szeregowymi to macie ta świadomość kto tak naprawdę robi cała robotę!!! Tak dokładnie szeregowi i podoficerowie. To oni posiadają sprzęt pod sobą to oni odpowiadają i dbają o to. To im poleci pensja jeśli coś nie będzie grało a wy tak naprawdę co robicie! Wiem doskonale bo ja w przeciwieństwie do wielu generałów pułkowników przeszedłem to wszystko od szeregowego do pułkownika. Teraz w stanie spoczynku. Szanujcie szeregowych i podoficerowie. To co wyprawiacie to wstyd dla nas oficerów w stanie spoczynku od szeregowego do oficera.

 19. Mi na wejściu pewien ppłk (d-ca JW) proponując inne, równorzędne stanowisko (dodam, że tracę II klasę specjalisty) powiedział na wejściu że nie mam nic do gadania muszę przyjąć równorzędne stanowisko (bez awansu, jakaś o kant dupy rozbić kancelaria) bo inaczej cywil…
  Panowie Generałowie jak się nie podoba to CYWIL !!!

 20. Żałosne. Generałowie którzy przechodząc w stan spoczynku zachowują 100% uposażenia. To kwoty nie rzadko ponad 15 tysięcy. Bardzo dobrze. Podwyżki dla ludzi którzy w wojsku odwalają kawał dobrej roboty. Jak się nie podoba. Zarejestrować kwit i do cywila. Nikt Was nie trzyma na siłę. Na Wasze miejsce będą inni. Którzy chętnie przytulą posady w lampasach.

Komentowanie jest wyłączone.