Poroszenko dziękuje! TK orzekł, że część ustawy o IPN dot. zbrodni ukraińskich nacjonalistów jest niekonstytucyjna

Poroszenko dziękuje

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy nowelizacji ustawy o IPN dotyczące zbrodni ukraińskich nacjonalistów są niezgodne z Konstytucją. Przepisy zaskarżył w momencie podpisania ustawy prezydent Andrzej Duda. Chodziło o nieprecyzyjność pojęć „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”.

TK stwierdził, że przepisy te są niezgodne z zasadą określoności przepisów prawa, a w związku z tym zostały uznane za niekonstytucyjne.

– Trybunał stwierdza, że tworząc zakwestionowane przepisy ustawodawca posłużył się zwrotami o nieokreślonym desygnacie. Ich znaczenia ani nie zostały sformułowane w ustawie, ani nie można ich zrekonstruować w sposób niebudzący wątpliwości w oparciu o konotacje występujące w języku powszechnym – wyjaśnił sędzia TK Andrzej Zielonacki w uzasadnieniu wyroku.

Do sprawy odniósł się prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, dziękując polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu za wydanie orzeczenia oraz prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę tego postępowania.

„Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją wyrazy dot. „ukraińskich nacjonalistów” i „Małopolski Wschodniej”. Dziękuję Panu Prezydentowi @AndrzejDuda za inicjatywę postępowania w TK, i Trybunałowi za orzeczenie. Działamy dalej na rzecz partnerstwa” – napisał w mediach społecznościowych po polsku i po ukraińsku Poroszenko.

Orzeczenie TK skomentował również wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, który stoi na czele Międzyresortowej Komisji ds. Upamiętnień. Oświadczył, że decyzja polskiego TK oznacza potwierdzenie prawne stanowiska zajmowanego w sprawie polskiej ustawy o IPN ukraińskie władze.

„Ta decyzja zamyka jedną z zasadniczych dla nas kwestii, która w ostatnim czasie wywoływała poważne napięcia w dwustronnych relacjach ukraińsko-polskich. Oczekuję na kontynuację dialogu i rozwiązanie wszystkich problematycznych spraw między naszymi państwami, które narastały od dziesięcioleci” – napisał na Facebooku Rozenko.

PRAWY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*