Iran ZAGROZIŁ Polsce „poważną i bezkompromisową odpowiedzią”

Iran ZAGROZIŁ Polsce

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu po raz kolejny zagroziło Polsce konsekwencjami w przypadku nieodstąpienia od zamiaru organizacji międzynarodowej konferencji, którą Iran uznał za antyirańską.

Rzecznik irańskiego MSZ Bahram Kasemi odniósł się w poniedziałek do szczytu, który Polska wraz z USA zamierza zorganizować w sprawie Bliskiego Wschodu w lutym tego roku. Według niego Polska powinna się zastanowić, czy warto narażać stosunki dwustronne z Iranem w nadziei na przypodobanie się Waszyngtonowi. – pisze portal Press TV powołując się na agencję IRNA.

„Wielkie ludzkie dziedzictwo i stosunki między Iranem a Polską nie powinny być ignorowane i niszczone przez krótkoterminowy i daremny polityczy zabieg.” – uważa rzecznik MSZ Iranu. Kasemi przypominał, że stosunki między oboma państwami mają wielowiekową tradycję a w czasie II wojny światowej Polacy znaleźli w Persji schronienie.

Według Kasemiego Polska znalazła się na „ścieżce antyirańskiej polityki Białego Domu w rezultacie obietnic i presji Stanów Zjednoczonych”. Jego zdaniem polscy politycy mylą się licząc na to, że goszczenie konferencji przyniesie im nagrodę ze strony USA. Jak twierdził, inne kraje, które w przeszłości kalkulowały podobnie, „zostały z niczym poza złym i ciemnym precedensem w annałach stosunków z narodem Iranu”. Irański urzędnik zagrozi, że decyzja o organizacji konferencji spotka się z „poważną i bezkompromisową odpowiedzią”. Wyraził przy tym nadzieję, że Warszawa ponownie rozważy, czy organizować konferencję.

Rzecznik powtórzył irańskie zarzuty wobec planowanego szczytu. Według niego celem konferencji będzie podzielenie Unii Europejskiej w kwestii Iranu. Hasemi przekonywał, że decyzja Warszawy o organizacji szczytu, którą nazwał „błędną i nieakceptowalną”, jest sprzeczna z polityką UE wobec Iranu.

O tym, że w Warszawie odbędzie się organizowana przez Polskę i USA konferencja poświęcona sprawom Bliskiego Wschodu jako pierwszy poinformował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Szef amerykańskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w centrum uwagi znajdzie się Iran, a uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym, jak zapobiec jego „destabilizującemu wpływowi”, jak to określił. Władze Iranu skrytykowały koncepcję warszawskiej konferencji nazywając ją „rozpaczliwym antyirańskim cyrkiem” i „wrogim aktem wobec Iranu”.

KRESY.PL / PRESS TV

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*