Matki stracą lawinowo 500 plus!? Rząd robi to po cichu

500 plus

500 plus będzie odbierane matkom, które samotnie wychowują dzieci, nawet jeśli chodzi o drugie, czy kolejne pociechy – dowodzą media. Rozchodzi się o niezasądzone alimenty – jeśli Polki ich nie otrzymują nie mają też prawa do świadczenia! 500 plus stracić może wiele matek samotnie wychowujących dzieci. Sprawa stała się głośna po niedawnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA orzekł, że wykazanie dokumentów ws. alimentów jest niezbędne tylko wtedy gdy samotna matka stara się o świadczenie na pierwsze dziecko. Przy kolejnych powinna otrzymywać rządową pomoc „z automatu”.

Zabiorą 500 plus przez brak zasądzonych alimentów?

Polka sądziła się z gminą, która uznała, że jako samotna matka, bez udowodnionych alimentów, nie ma prawa do 500 plus. Na każde dziecko. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zareagowało na wyrok sądu i publikację „Gazety Wyborczej”, która jako pierwsza zwróciła uwagę na ten proceder.

– Sąd zachował się tak, jakby pisał ustawę od nowa. Nie taka jego rola. Zarówno na pierwsze, jak i na drugie dziecko, mają być zasądzone alimenty – powiedziała szefowa resortu Elżbieta Rafalska w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Samotna matka, której gmina zabrała 500 plus, najpierw na pierwsze, a teraz drugie dziecko wykazuje, że rząd istotnie zmienił podejście do sprawy. Wydźwięk jest jednak fatalny – urzędnicy mogą zastosować prawne kroki by odebrać świadczenie najbardziej potrzebującym. Samotne matki zostaną wtedy z niczym. – Już rok temu zabrali mi pieniądze na pierwsze dziecko. Powiedzieli bowiem, że nastąpiła zmiana przepisów. Teraz, z powodu niezasądzonych alimentów, zabrali mi też pieniądze na kolejne dzieci. Nic więc nie dostanę – mówiła „Wyborczej” pani Marta.

Zdaniem gazety rząd miał po cichu poinstruować gminy (lokalne ośrodki pomocy społecznej wydające świadczenia Polakom), by te wstrzymywały wypłaty świadczeń tym kobietom, które nie mają zasądzonych alimentów. Zarówno na pierwsze jak i drugie dziecko. Internauci nie mają wątpliwości – PiS uderza w rozbite z różnych przyczyn rodziny forsując jedyny „słuszny” model rodziny. – Przesłanie pis jest jasne , zero dla dzieci rozwodników i rodziców żyjących bez papierów, 500plus wyłącznie dla modelowych rodzin katolickich – czytamy. Inni zwracają uwagę, że podobne orzeczenia gmin pojawiały się już wcześniej.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*