Barack Obama ZSZOKOWAŁ cały świat! B. prezydent USA wypowiedział wojnę Kaczyńskiemu

Barack Obama

Rząd PiS przez trzy lata działalności na arenie międzynarodowej narobił Polsce więcej wrogów niż przyjaciół. Wychodzący z kraju przekaz zaniepokoił wielu światowych liderów, w tym byłego prezydenta USA, który odniósł się do niego osobiście. Brack Obama wypowiedział wojnę Kaczyńskiemu. Rząd PiS, pomimo skierowanej w jego stronę krytyki zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz kraju, nadal utrzymuje wysoki poziom społecznego zaufania. Dla twardego elektoratu krytyka nie ma po prostu znaczenia, a próba jego zmiany jest najzwyczajniej rzucaniem słów na wiatr. Sytuacja w Polsce ma jednak znaczenie dla zagranicznych liderów, polityków i lobbystów. Zaniepokojenie wyrażają rządzący w krajach Europy Zachodniej, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Choć oficjalny sojusznik Polski Donald Trump nigdy osobiście nie wypowiadał się krytycznie pod adresem Zjednoczonej Prawicy, robiła to jego administracja, szczególnie w kwestii reformy sądownictwa.

Sprawa poczynań Jarosława Kaczyńskiego i Prawa i Sprawiedliwości żywo interesuje również Baracka Obamę, poprzednika Trumpa. 44. prezydent USA wyraził swoje zaniepokojenie w listownej odpowiedzi na artykuł Anne Applebaum, żony Radosława Sikorskiego.

Rząd PiS skrytykowany przez żonę Sikorskiego

Żona byłego szefa polskiej dyplomacji i światowej sławy amerykańska dziennikarka Anne Applebaum napisała niedawno artykuł o polskich realiach pod rządami PiS, który ukazał się na łamach prestiżowego The Atlantic. W publikacji pod tytułem „Ostrzeżenie z Europy. Najgorsze przed nami” skrytykowała ekipę Jarosława Kaczyńskiego, wskazując na prawne nieprawidłowości jego decyzji w sprawie reformy sądownictwa i kwestię wymiany sędziów Trybunału Konstytucyjnego.   Wskazała na problem głębokich podziałów społecznych, o które obwiniła m.in. o. Tadeusza Rydzyka i jego media. Poruszyła również problem obsadzania stanowisk kierowniczych w spółkach Skarbu Państwa w wyniku decyzji czysto politycznych i kolesiostwa.

Barack Obama wypowiada wojnę Kaczyńskiemu

Publikacja w The Atlantic dotarła także do Baracka Obamy, prezydenta Stanów Zjednoczonych, który postanowił pogratulować jej autorce osobiście. Ciepłe słowa wobec Applebaum i zaniepokojenie sytuacją w Polsce wyraził w napisanym własnoręcznie liście. Faktem otrzymania korespondencji od Obamy przez żonę pochwalił się na Twitterze Radosław Sikorski. Choć po dwóch kadencjach na stanowisku najpotężniejszego człowieka na świecie, Obama nie ma prawa do następnej reelekcji, pozostaje osobą wpływową, której zdanie liczy się w świecie wielkiej polityki. Niepochlebne słowa z jego strony mogą przyczynić się do zmiany nastroju i postrzegania naszego kraju poza jego granicami. – Anne – Twój artykuł w The Altantic o tym, co wydarzyło się w Polsce, był naprawdę wybitny – konkretny, wnikliwy i bolesny. Dziękuję – napisał Barack Obama.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*