Neofaszyści chcieli przyjechać na marsz! ABW reaguje?

ABW

Ukraińska organizacja „Sicz Karpacka” zapowiedziała, że jej przedstawiciele wezmą udział w warszawskim Marszu Niepodległości. Członkowie organizacji kultywującej Stepana Banderę dostali zaproszenie na Marsz od tzw. „Szturmowców”, którzy chcą utworzyć na manifestacji tzw. „Czarny blok”.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Straży Granicznej dane około 400 aktywistów, którzy chcieli przyjechać na marsz. Większości nie wpuszczono do Polski. W ramach działań przed marszem wspólnie z policją ABW zatrzymało w kraju kilkadziesiąt osób.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, powiedział, że w zabezpieczenie święta 11 listopada zaangażowani byli funkcjonariusze wszystkich służb, ale szczególnie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rzecznik zaznaczył, że dane około 400 osób dotyczyły głównie aktywistów zagranicznych ugrupowań skrajnie prawicowych, neofaszystowskich oraz gloryfikujących ideologię Stepana Bandery. Wśród niewpuszczonych do Polski byli m.in. obywatele Szwecji i Rosji – dodał Stanisław Żaryn.

Poinformował też, że między 8 a 11 listopada ABW i policja prowadziły działania wobec osób, które swoim zachowaniem mogły stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku konstytucyjnego RP.

– W ramach tych działań dokonano zatrzymania kilkudziesięciu osób oraz przeszukano miejsca ich zamieszkania – zaznaczył rzecznik w rozmowie z PAP.

„Sicz Karpacka” to formacja znana z organizowania antywęgierskich akcji na Zakarpaciu. Jej członkowie czczą Stepana Banderę i innych ludobójców spod znaku OUN-UPA. O tym, że wybierają się na Marsz Niepodległości poinformowali na Facebooku.

MAGNAPOLONIA.ORG

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*