ALARM! Będzie jeszcze gorzej. Niedługo miasta zostaną zalane przez te rzeki!

miasta zostaną zalane

Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne dla kilku województw. Trudna sytuacja jest w Małopolsce i na Śląsku.

W województwach małopolskim i śląskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami.

Jak podał urząd wojewódzki miasta Krakowa, alarmy przeciwpowodziowe są ogłoszone w Oświęcimiu i w gminie Brzeszcze. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w ok. 20 gminach Małopolski. Niebezpiecznie rośnie poziom Skawy, Raby, Dunajca, Ropy.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono też w Krakowie. Z powodu wysokiego poziomu Wisły – na kilka godzin zostały zamknięte tunele pod rondem Grunwaldzkim. ZIKiT zamknął tunele, ponieważ poziom rzeki uniemożliwiał odprowadzanie wody deszczowej. Po południu udało się wypompować wodę i przywrócić ruch.

Jak podaje portal lovekrakow.pl, stan Wisły na wodowskazie na Bielanach przekracza o ponad metr stan ostrzegawczy. Według IMGW fala kulminacyjna dotrze do Krakowa dopiero w poniedziałek.

Jak informuje w komunikacie wydanym w sobotę popołudniu synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie strefa najbardziej intensywnych opadów przemieściła się na południowy zachód, poza granice województwa małopolskiego. Aktualnie miejscami obserwuje się opady o natężeniu 1-3 mm/godz.

Jak podaje Radio Kraków, pogarsza się sytuacja powodziowa w Małopolsce Zachodniej. Najgorzej jest w Oświęcimiu. W centrum miasta poziom Soły przekracza stan alarmowy. Woda wylała się z koryta i podtopiła m.in. bulwary.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydano też dla województw opolskiego. Prognozuje się tam wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym (wysokość opadów od 30 mm do 40 mm, miejscami 50 mm).

Do godz. 15 w sobotę Państwowa Straż Pożarna odnotowała 150 interwencji w związku z intensywnymi deszczami. Strażacy interweniowali najczęściej w województwie śląskim – 60 razy i w małopolskim – 47 razy – podało MSWiA.

W związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu wzrosty stanów wody wystąpią w dorzeczu górnej Odry.

Zarówno na górnej Odrze jak i w zlewniach jej dopływów przewiduje się ponowne lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych (szczególnie Krzyżanowice, Racibórz-Miedonia, zlewnia Olzy, Kłodnicy i Małej Panwi).

Ponowne wzrosty poziomu wody do stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych spodziewane są też w zlewni górnej Warty.

Najpoważniejsza sytuacja w województwie śląskim jest w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły, a także na innych mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych na terenie województwa. Spodziewane są tam ponowne wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest przekroczenie kolejnych stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dla tych terenów obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia.

Województwo małopolskie

W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, na odcinku Wisły na terenie województwa małopolskiego, prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych.

W profilu Jawiszowice poziom wody będzie się utrzymywał powyżej stanu alarmowego. W profilu Kraków – Bielany istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego.

Natomiast w zlewniach: Soły poniżej kaskady, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych, bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, spodziewane są ponowne wzrosty poziomu wody w dolnej części strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Prognozowane jest przekroczenie kolejnych stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Alert drugiego stopnia w pięciu kolejnych województwach

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydano też dla województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego.

HNEWS.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*