Witold Waszczykowski przed wizytą Angeli Merkel: Czy Berlin dalej będzie osłabiał polski rząd?

W dniu wizyty kanclerz Niemiec w Polsce Witold Waszczykowski skomentował nasze relacje z zachodnim sąsiadem. Zachowanie Angeli Merkel ws. przedłużenia mandatu Donalda Tuska w RE nazwał „skrajnie lekceważącym i antypolskim działaniem”.

Większość niemieckich ministrów, z Angelą Merkel na czele, jest dziś w Warszawie na konsultacjach międzyrządowych ze swoimi polskimi odpowiednikami. Spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi członkami rządu są zaplanowane w Belwederze i Kancelarii Premiera. Rozmowy mają dotyczyć m.in. gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. 

Przed wizytą „Dziennik Gazeta Prawna” opublikował artykuł byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego z jego spojrzeniem na relacje polsko-niemieckie. 

Były minister pyta:

„Czy Berlin będzie kontynuował kurs na przeczekanie i osłabienie polskiego rządu, czy zaakceptuje rzeczywistość i przystąpi do partnerskiej współpracy w rozwiązywaniu problemów bilateralnych, regionalnych, europejskich?”

– czytamy.

Waszczykowski opisuje – jego zdaniem – negatywne działania Niemiec wobec Polski w czasie rządów PiS. Wymienia m.in. „bezprecedensowy atak niemieckich mediów”, który ma „nie być efektem ich wolności”; „negatywne komentarze i groźby niemieckich polityków” czy „skrajnie lekceważące, antypolskie działanie Angeli Merkel w sprawie przedłużenia mandatu Donalda Tuska  w Radzie Europejskiej”.

„Berlinowi marzy się, by w naszych relacjach było tak, jak było” – czytamy w artykule byłego ministra. „Nie ma zgody na wasalizację wobec Berlina” – dodaje.  

Jego zdaniem rząd Merkel powinien „zaakceptować rzeczywistość” i zająć się rozwiązaniem problemów. Wśród nich były szef dyplomacji widzi m.in. reformę Unii Europejskiej, bezpieczeństwo regionalne, sposób podejmowania decyzji w UE i sprawa Nord Stream 2, który Waszczykowski nazywa „gazociągiem z piekła rodem”.

GAZETA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*