Wszyscy na to czekali! ZUS wreszcie odczepi się od naszych emerytur

ZUS wreszcie odczepi się od naszych emerytur

Emerytury w Polsce nie należą do najwyższych świadczeń gwarantowanych przez państwo. Osoby całe życie płacące składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych muszą się liczyć z tym, że ich emerytury będą nawet trzykrotnie mniejsze od zarobków. Dla znacznej części społeczeństwa oznacza to głodowe pieniądze. Emerytury od zawsze stanowiły wielki problem w naszym kraju. Wysokość świadczenia nigdy nie była satysfakcjonująca dla większości Polaków, którzy od lat domagają się modyfikacji obecnego systemu emerytalnego. Ku wielkiemu zaskoczeniu, być może już niedługo będziemy mogli mówić o prawdziwych zmianach.

Emerytury już niedługo bez podatku dochodowego?

Dosyć niewiarygodne wiadomości obiegły dzisiaj polskie portale zajmujące się ekonomią i gospodarką. Okazuje się, że do konsultacji społecznych skierowano projekt ustawy zakładający likwidację podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne dla emerytów. Został on złożony w sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Emerytura bez Podatku”.

– W poczuciu sprawiedliwości społecznej, mając na celu poprawę sytuacji finansowej emerytów i rencistów za konieczne należy uznać wprowadzenie rozwiązań podwyższających otrzymywane przez nich świadczenia. Osoby pobierające emeryturę i rentę w przekonaniu powszechnym nie powinny juz być dodatkowo oskładkowane, gdyż przez całe swe życie zawodowe ponosiły ciężary fiskalne – można przeczytać w projekcie. Proponowane zmiany miałyby dotyczyć nie tylko osób otrzymujących emerytury i renty z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych. Na wskutek zmian zyskaliby również funkcjonariusze służb mundurowych. Mowa tu nie tylko o policji, ale także ABW, Służbie Wywiadu Wojskowego, CBA czy Służbie Więziennej. Oczywiście zmiana dotyczyłaby też członków ich rodzin. Wprowadzenie modyfikacji wiązałoby się oczywiście z mniejszymi wpływami do Skarbu Państwa. Komitet, który stworzył projekt ustawy wyliczył, że wpływy z podatku dochodowego zmalałyby o ok. 15 miliardów złotych, a te ze składek zdrowotnych o mniej więcej 20 miliardów złotych.

Jednak państwo w tym przypadku mogłoby zyskać dużo więcej. Więcej pieniędzy dla emerytów i rencistów przełożyłoby się wyższą konsumpcję. A to bezpośrednio przekłada się na większe zarobki z tytułu podatku VAT. Obserwatorzy zwracają uwagę, że projekt został złożony w bardzo dobrym momencie. W przyszłym roku odbędą się wybory parlamentarne, a w takim wypadku politycy będą potrzebowali wiele wytrychów, które pomogą im zjednoczyć sobie wyborców. Wprowadzenie takich modyfikacji, dzięki którym emeryci i renciści otrzymają większe środki na pewno będzie jednym z nich. Szczególnie, że pomysł mają już podany przed nosy. Jednak pojawiają się również głosy mówiące, że wspomniane wcześniej uszczuplenie budżetu obecny, bądź przyszły rząd, będzie chciał nadrobić na jakimś innym polu.

PIKIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!