SKANDAL! Doradca ministra obrony gościem neonazistowskiego „Azowa”

gościem „Azowa”

Jerzy Targalski, dawny publicysta „Gazety Polskiej” a obecnie kierownik Ośrodka Studiów Przestrzeni Postsowieckiej na Akademii Sztuki Wojennej, wystąpił w sobotę w Kijowie na Ukrainie na konferencji zorganizowanej przez środowisko związane ze skrajnie nacjonalistyczną partią Korpus Narodowy, określaną czasem jako neonazistowska, wyrosłą na bazie niesławnego pułku Azow. Konferencja była poświęcona tematyce Międzymorza, w której Targalski się specjalizuje.

gościem „Azowa”

Jak można było dowiedzieć się z programu konferencji „Intermarium”, Targalski wystąpił w części poświęconej bezpieczeństwu regionalnemu i obronie z wykładem pt. „Trójkąt +Polska, Ukraina, Rumunia+ jako ważny element bezpieczeństwa regionalnego”. Obok niego mieli wystąpić tacy prelegenci jak Kiryło Berkal, dowódca stworzonej przez pułk Azow szkoły wojskowej im. Jewhena Konowalca, Damian Duda – dowódca Legii Akademickiej KUL, Dariusz Materniak – autor książki o litewsko-polsko-ukraińskiej brygadzie LITPOLUKRBRIG oraz Michał Marek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W drugiej części konferencji wystąpił m.in. Mariusz Patey, dyrektor Instytut im. Romana Rybarskiego.

Z informacji zamieszczonej na Facebooku przez Intermarium Support Group, Targalski „dał jasno do zrozumienia, że światowe tendencje ustalają państwa silne, takie jak USA, Rosja, Chiny a szczególnie Niemcy w UE”. Według Targalskiego bycie słabym oznacza, że jest się przedmiotem a nie podmiotem w wielkiej politycznej grze. W związku z tym „jest dla nas korzystne stworzyć swoją konkurencyjną Unię dla obrony interesów państw Europy Wschodniej” – relacjonuje Intermarium Support Group słowa kierownika z Akademii Sztuki Wojennej.

Według wspomnianej relacji Damian Duda mówił o polskich doświadczeniach związanych z istnieniem paramilitarnych organizacji a Dariusz Materniak poświęcił swój wykład perspektywom współpracy wojskowej w ramach projektu LITPOLUKRBRIG. Michał Marek opowiadał o wspólnym polsko-ukraińskim projekcie modernizacji ukraińskiego sprzętu wojskowego.

Konferencja „Intermarium” była zorganizowana przez Intermarium Support Group, projekt powstały z inicjatywy szefa Narodowego Korpusu i byłego dowódcy pułku Azow Andrija Biłećkiego.

Ukraiński pułk Azow, odwołujący się do ideologii neonazistowskiej i neobanderowskiej, początkowo funkcjonował jako batalion ochotniczy. Później został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy. Jak informowaliśmy, członkowie „Azowa” chętnie posługują się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego.  Z powodu neonazistowskich powiązań Azowa Kongres USA zadecydował, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez tę jednostkę.

Na bazie Azowa powstała partia Korpus Narodowy z Andrijem Biłećkim na czele i organizacja paramilitarna Narodowe Drużyny. Jednym z punktów programu tego ugrupowania jest utworzenie związku państw o nazwie Międzymorze, do którego wchodziłyby m.in Ukraina i Polska.

W marcu br. Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz pod hasłem „Lwów nie dla polskich panów”.

KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*