Korwin-Mikke: Sanacyjna II RP gorsza od schyłkowego PRL-u

Janusz Korwin-Mikke zachęca do udziału w Marszu Wolności i Suwerenności, który upamiętnia ogłoszenie 7 października 1918 roku ogłoszenie niepodległości Polski przez Radę Regencyjną. Lider Wolności pisze, że jest to „protest przeciwko całej III RP, ale z odrzuceniem sanacyjnej II RP”.

„By wygrać, musimy zmienić język. Nominaci śp. gen. Czesława Kiszczaka, PiS, PO, SLD, PSL – narzucają nam miłość do II Rzeczypospolitej, w wydaniu sanacyjnym gorszej od Polski pod koniec rządów PZPR!” – pisze lider Wolności.

„Jeśli będziemy uznawać za wzory Piłsudskiego, Kwiatkowskiego itp. – to będziemy musieli uznawać Kaczyńskiego, Tuska, Morawieckiego i resztę” – ostrzega Korwin-Mikke.

Rada Regencyjna została powołana przez niemieckie i austro-węgierskie władze okupacyjne, na podstawie nadanego przez te władze patentu w sprawie władzy państwowej w Królestwie Polskim z 12 września 1917 roku.

7 października 1918 roku Rada zapowiedziała niepodległość Polski powołując się na 14 punktów Wilsona zaakceptowanych kilka dni wcześniej przez państwa centralne jako podstawa rokowań pokojowych, a 12 października przejęła od okupantów władzę zwierzchnią nad wojskiem. 25 października powołano rząd Józefa Świeżyńskiego, który jako pierwszy nie starał się o akceptację władz okupacyjnych niemieckich i austro-węgierskich. Premier Świeżyński chciał potem dokonać zamachu stanu przeciwko Radzie, ale Rada zdołała obalić jego rząd i powołać kolejny gabinet. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę wojskową oraz naczelne dowództwo nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu – i rocznica tego właśnie wydarzenia obchodzona jest w Polsce jako Narodowe Święto Niepodległości.

RP.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.