W Lubelskiem z kranów płynie skażona woda. Ponownie uranem?

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach poinformował, że w 14 miejscowościach gminy Kurów (woj. lubelskie) woda nie nadaje się do picia ani do mycia. Władze gminy organizują dowóz wody mieszkańcom.

Komunikat inspektora sanitarnego o zanieczyszczeniu wody z wodociągu zbiorowego w Kurowie opublikowała na stronie internetowej gmina Kurów. Woda „wykazuje zanieczyszczenie bakteryjne i nie nadaje się do spożycia”.

Ostrzeżenie dotyczy 14 miejscowości: Kurów, Barłogi, Bronisławka, Brzozowa Gać, Dęba, Józefów, Kłoda, Łąkoć, Olesin, Płonki, Posiołek, Szumów, Wólka Nowodworska i Zastawie.

Woda z kranu w tych miejscowościach nie nadaje się do picia, nie może być przeznaczona do przygotowywania posiłków, do mycia naczyń, owoców i warzyw ani utrzymywania higieny osobistej. Może być używana jedynie do spłukiwania toalet.

Woda zdatna do spożycia prawdopodobnie będzie dostarczana strażackimi cysternami. Pomoc organizuje Urząd Gminy w Kurowie, który w komunikacie na stronie internetowej zapowiada, że niezwłocznie poinformuje o harmonogramie dowozu wody nadającej się do spożycia przez ludzi.

Na początku września pojawiła się niepokojąca informacja o skażeniu wody wodociągowej uranem w miejscowościach gminy Dolice (zachodniopomorskie):

https://www.info.elblag.pl/37,55319,Coraz-wiekszy-skandal-ze-skazona-uranem-woda-Urzednicy-zataili-informacje.html

ONET.PL

Więcej postów