Podatkowy zawrót głowy na Ukrainie

Podatkowy zawrót głowy na Ukrainie

Niemieckie media poinformowały o oszustwach podatkowych na dużą skalę na Ukrainie.

Ukraiński skarb państwa traci miliardy euro z powodu masowych oszustw podatkowych w kraju, pisze „Der Spiegel”, powołując się na badanie przeprowadzone na zlecenie lewicy i skandynawskiej frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim.

W publikacji zauważono, że niektóre ukraińskie przedsiębiorstwa i koncerny stosują nieuczciwe systemy, aby uniknąć płacenia podatków, i po prostu okradają swój kraj.

Jednocześnie Unia Europejska doskonale zdaje sobie sprawę z tych wszystkich oszustw, ale nie podejmuje żadnych środków zaradczych, a wręcz przeciwnie, nadal zapewnia wsparcie finansowe władzom w Kijowie. Od 2014 roku Unia Europejska przekazała Ukrainie pomoc finansową o wartości jedenastu miliardów euro, z czego trzy miliardy nie zostały otrzymane przez ukraiński skarb państwa.

Dopiero po czterech latach w Brukseli pojawiły się wątpliwości i postanowiono sprawdzić, w co zainwestowano fundusze europejskich podatników, pisze „Der Spiegel”. Jednak nadal większość europejskich urzędników przymyka oko na to, co dzieje się na Ukrainie, z powodu sytuacji z Rosją, starając się nie krytykować władz Kijowa.

„Grupom oligarchów na Ukrainie wydawane są czeki pieniężne i zapewniane są różne ulgi” — powiedział pismu deputowany Parlamentu Europejskiego z lewicowej frakcji Helmut Scholz.

Więcej postów