Nieznane dzieło Karola Wojtyły ujrzy światło dzienne

Dotychczas nieznane dzieło Karola Wojtyły ujrzy światło dzienne. Jak dowiedziało się Polskie Radio, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka “Kazanie na Areopagu”. Rozważania spisane na 150 stronach ponad 50 lat temu jeszcze do niedawna były nieznane nawet najbliższym współpracownikom papieża. Dzieło ukazuje się tuż przed 40 rocznicą wyboru Karola Wojtyła na papieża.

Rozważania to 13 katechez na temat wiary i teologii, inspirowane kazaniem świętego Pawła wygłoszonym do Ateńczyków na Areopagu – mówi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. – To brzmi sensacyjnie. Podczas prac w archiwum natrafiono na to niezwykłe dzieło. Można powiedzieć, że jest jednym z najważniejszych dzieł Jana Pawła II. Tak mówią jednomyślnie wszystkie osoby, które miały okazje zapoznać się z tekstem. To rzeczywiście jedyny spójny całościowo tekst napisany przez Karola Wojtyłę jeszcze przed pontyfikatem, w którym Karol Wojtyła wykłada swoje credo – podkreśla Marcin Baniak.

Wiadomo, że tekst powstał po 1965 roku – po zakończeniu II Soboru Watykańskiego. Dwa lata wcześniej Karol Wojtyła po drodze do Ziemi Świętej odwiedził Grecję, a jednym z przystanków był ateński Areopag. – Po jakimś czasie Karol Wojtyła musiał powrócić myślami w to miejsce i pod wpływem wydarzeń Soboru Watykańskiego zaczął spisywać tekst, o którym mowa. Świadczą o tym liczne odniesienia do dokumentów ogłaszanych na soborze – wyjaśnił Marcin Baniak.

Okoliczności w jaki sposób rękopis się odnalazł i trafił w ręce kardynała Stanisława Dziwisza owiane są tajemnicą. Za tydzień w czasie konferencji prasowej w Wydawnictwie Literackim zostanie przedstawiona dokładana historia tekstu, który powstał ponad 50 lat temu.

ONET.PL

Więcej postów