Szyszko rozdał 1,3 miliona złotych

Szyszko rozdał 1,3 miliona złotych

Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą! W Puszczy Białowieskiej tak rąbali, że Polska z wycinki tłumaczyła się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To za kontrowersyjne decyzje o wycięciu drzew były minister środowiska hojnie nagradzał szefostwo Lasów Państwowych? Jan Szyszko w latach 2015-17 przyznał dyrektorowi od lasów i jego zastępcom niemal 600 tys. zł. A to nie wszystko!

Za czasów Szyszki, na czele Lasów Państwowych stał Konrad Tomaszewski – dobry znajomy byłego ministra i krewny prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tomaszewski podpisał decyzję, która pozwalała na usuwanie zaatakowanych przez kornika drzew w Puszczy Białowieskiej, a realnie uruchomiła jej wycinkę. – Nie nazwałbym tego wycinką, tylko ochroną przyrody opartą na metodach gospodarki leśnej – zapewniał Tomaszewski. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł że wycinka naruszała unijne prawo.

Szyszko miał także gest wobec szefostwa Parków Narodowych. W ciągu dwóch lat na nagrody dla nich wydał 464 tys. zł! Resort w odpowiedzi na interpelację poselską tłumaczy, że przyznano je zgodnie z przepisami. Po aferze z nagrodami w rządzie, strumień premii płynący do dyrekcji parków jednak wysechł.

Kolejne 204 tys. zł za czasów Szyszki trafiło do kieszeni szefów Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która odpowiada m.in. za obszar Natura 2000. W granicach takiego obszaru powstaje zamek w Puszczy Noteckiej. Inwestycję prześwietla prokuratura, jednak urzędnicy podlegli GDOŚ, przez dwa lata w budowie nie widzieli nic złego.

Jeszcze trzeba doliczyć 40 tys. zł dla szefów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tylko za co? Bo chyba nie za wydawanie pozwoleń za transport odpadów z zagranicy do Polski! Wygląda na to, że były minister bardziej niż o środowisko, dbał o kieszenie swoich urzędników!

Szefowie tych instytucji dostali od Szyszki nagrody w latach 2015-2017

Lasy Państwowe – 593,4 tys. zł

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – 204,4 tys. zł

Kampinoski Park Narodowy – 172,5 tys. zł

Drawieński Park Narodowy – 113 tys. zł

Pieniński Park Narodowy – 55 tys. zł

Białowieski Park Narodowy – 49,4 tys. zł

Biebrzański Park Narodowy – 47,6 tys. zł

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – 40,5 tys. zł

Wielkopolski Park Narodowy – 26,8 tys. zł zł

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*