Prezydent przyłoży rękę do tej haniebnej sprawy? Decyzję PiS już znamy!

Prezydent przyłoży rękę do tej haniebnej sprawy? Decyzję PiS już znamy!

PiS jak mantrę powtarza, że reforma Sądu Najwyższego jest potrzebna, bo wciąż orzekają tam ci sami sędziowie, co w stanie wojennym i PRL. Jednocześnie skutkiem reformy jest to, że prezydent na zastępcę pierwszego prezesa SN wyznacza Józefa Iwulskiego (66 l.), choć ten właśnie orzekał w PRL. A prawo do dalszego orzekania może stracić Stanisław Zabłocki (68 l.), uznany sędzia i legendarny adwokat z czasów stanu wojennego!

Sędzia Zabłocki od 28 lat orzeka w Sądzie Najwyższym. I tylko dlatego, że skończył 65 lat, być może będzie musiał odejść. Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie zaopiniowała wniosek o możliwość jego dalszego orzekania. W KRS ani jedna osoba go nie poparła! Wielu prawników mówiło nam, że Zabłocki to osoba, której kryształową uczciwość i niezłomność powinno się opisywać w podręcznikach. To on jako adwokat, za darmo, bronił przed komunistycznym sądem ofiary stanu wojennego.

W 1990 r. to Zabłocki walczył o rehabilitację rotm. Witolda Pileckiego (†47 l.), którego komunistyczny sąd skazał na śmierć. Jako sędzia orzekał w procesie, w którym unieważniono wyroki wydane na skazanych w tzw. aferze mięsnej. Głównym skazanym, na którym wcześniej wykonano wyrok śmierci, był Stanisław Wawrzecki (jako dyrektor miejskiego przedsiębiorstwa handlującego mięsem przyjmował łapówki od kierowników sklepów), ojciec aktora Pawła Wawrzeckiego (68 l.).

– Broniłem represjonowanych, a dziś mam odchodzić jako złóg komunistyczny, jako czerwona pajęczyna – oburzał się sędzia Zabłocki przed rokiem, kiedy w Senacie trwały prace nad reformą SN. Reformą, która teraz może wykluczyć go ze składu sądu.

Za Zabłockim chce się wstawić inny sędzia, także legendarny adwokat z czasów PRL Wiesław Johann (79 l.), obecnie prezydencki nominat w KRS i wiceprzewodniczący tego gremium. Johann nie wziął udziału w głosowaniu, gdzie Zabłocki otrzymał zero głosów. – Będę się starał z całej siły, aby pozostał w SN – powiedział Faktowi sędzia Johann o Zabłockim. Teraz los sędziego Zabłockiego leży w rękach prezydenta. Decyzję w jego sprawie podejmie Andrzej Duda (46 l.).

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!