Były ambasador Izraela: Polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów

Polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów

Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss skrytykował deklarację premierów Binjamina Netanjahu i Mateusza Morawieckiego uznając ja za fałszywą.

Weiss udzielił wywiadu rozgłośni radiowej izraelskiej armii. Jak podaje portal dziennika „Jerusalem Post” Weiss skrytykował w czasie wywiadu wspólną deklarację premierów Izraela i Polski na temat historii, której podpisanie zostało skoordynowane ze zmianą polskiej ustawy o IPN według postulatów strony izraelskiej.

„Ten dokument zawiera kilka zdań, które są prawdziwe, a reszta jest albo niejasna, albo fałszywa” – ocenił Weiss. „Na przykład, w przeciwieństwie do tego co tam [w deklaracji premierów] napisano zdarzały się przypadki, że polski Rząd na Uchodźstwie brał udział w mordowaniu Żydów” – gazeta przytacza wypowiedź byłego ambasador Izraela w Polsce. Warto zaznaczyć, że wiele mediów w Polsce, w tym te sympatyzujące z rządem PiS, ukazują Weissa jako sympatyka Polski i „dialogu” między Polakami a Izraelczykami.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahu, lider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Sama ambasador Izraela w Polsce Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

Po miesiącach ustaleń rząd przy poparciu PiS, PO, Nowoczesnej, PSL oraz Wolnych i Solidarnych w trybie nagłym uchwalił 27 czerwca nowelizację ustawy o IPN zgodnie z żądaniami Izraela. Jeszcze tego samego dnia prezydent podpisał nowelizację. Tego samego dnia podpisana została deklaracja o historii premierów Polski i Izraela, którą sprzyjające rządowi PiS polskie media ukazują w kategoriach międzynarodowego sukcesu i wsparcia Izraela dla polskiej wizji historii

JPOST.COM/KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!