Samolot odrzutowy z Niemiec krążył nad Białymstokiem. Co tu robił samolot dla VIP-ów?

Samolot wyleciał z lotniska w Niemczech. Takie maszyny służą do transportu polityków i monarchów.

O samolocie krążącym nad Białymstokiem powiadomił nas Internauta.

– Czy wiadomo co za tajemniczy samolot krążył dziś około 14 nad Białymstokiem? – napisał Paweł, który dodał, że samolot leciał wtedy na wysokości poniżej jednego km.

Samolot Gulfstream G550 wystartował z niemieckiego lotniska znajdującego się niedaleko Monachium. Gdy prześledzimy jego lot na stronie Flightradar24 zauważymy, że samolot krążył też między innymi nad Katowicami. Gdy maszyna doleciała do woj. podlaskiego, pilot wykonał kilka okrążeń nad Białymstokiem. Następnie samolot latał nad Bełchatowem i Radomskiem. W tym momencie wygląda na to, że odrzutowiec wraca na teren Niemiec.

Jak czytamy w Wikipedii, Gulfstream G550 to amerykański samolot dyspozycyjny dalekiego zasięgu, który powstał jako zmodernizowana i unowocześniona wersja maszyny Gulfstream V. Zaprojektowany i zbudowany w wytwórni Gulfstream Aerospace Corporation. Samolot znalazł nabywców na rynku cywilnym oraz wojskowym. G550 służą do transportu polityków i monarchów takich państw jak Arabia Saudyjska, Azerbejdżan, Kuwejt, Maroko, Nigeria, USA, Szwecja, Tanzania, Turcja i Uganda.

Co ciekawe, w 2017 roku MON kupił dwa takie samoloty dla polskich VIP-ów. Kontrakt na zakup dwóch 16-miejscowych samolotów wyniósł 440,5 mln zł netto.

NASZEMIASTO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*