Ambsador USA przy NATO: nie ma decyzji o stałych bazach w Polsce

Nie ma na razie żadnych decyzji Stanów Zjednoczonych o stałych bazach w Polsce – tak mówi Polskiemu Radiu ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison.

W ostatnich tygodniach media ujawniły, że jeszcze wtedy, gdy ministrem obrony był Antoni Macierewicz, resort zaproponował Amerykanom utworzenie stałych baz. Obecnie bowiem, w ramach postanowień szczytów NATO oraz dwustronnych umów, w Polsce stacjonują amerykańskie oddziały, ale na zasadzie rotacyjnej.

Jedna z komisji amerykańskiego Kongresu zleciła specjalistom analizę zasadności umieszczenia stałych oddziałów. Pomysł skrytykował były dowódca amerykańskich sił w Europie generał Ben Hodges, który uważa, że może to niepotrzebnie zaognić sytuację na kontynencie. Podobnie mówił ostatnio rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej. Propozycję wspierają z kolei kraje bałtyckie, które – tak jak Polska – są położone w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji.

Pomysł stałej a nie rotacyjnej obecności pojawia się w dyskusjach w NATO od czasu aneksji Krymu przez Rosję oraz wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy.

Sugerowali to zarówno były prezydent Bronisław Komorowski, jak i obecny prezydent Andrzej Duda. Stałej obecności wojsk mocno sprzeciwiają się przede wszystkim Niemcy oraz inne kraje Europy Zachodniej. Argumentują one, że może to doprowadzić do zaostrzenia konfliktu z Rosją.

POLSKIERADIO.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*