Wykopali bombę a potem ją zakopali. Obok gazociągu

Robotnicy, budujący gazociąg na Nowym Dworze, wykopali niewybuch z czasów II wojny światowej. Rzucili go w krzaki a potem – na koniec prac – zakopali koło gazociągu. Nie wzywając saperów. O sprawie dowiedziała się policja. Kilka dni temu zatrzymano cztery osoby, w tym właściciela firmy wykonującej roboty. 

Niewybuch – lotnicza bomba albo pocisk artyleryjski – leżał w ziemi na głębokości kilku metrów u zbiegu ulic Rogowskiej i Zemskiej. Znalazł go operator koparki i jego pomocnik. Dlaczego nie wezwano policji albo saperów? Prokuratura twierdzi, że nie chciano wstrzymywać prac. Niewybuch wylądował więc w krzakach. Miał to być pomysł szefów firmy – właściciela i jego brata. Później pocisk zakopano w ziemi niedaleko gazociągu. 

Jeszcze w kwietniu informacje o tej sprawie dotarły do policjantów. Zaczęli wypytywać o bombę pod gazociągiem. Ale w firmie wszyscy zaprzeczali, by do czegoś podobnego doszło. Jednak prokuratura zebrała dowody, które pozwoliły na zatrzymanie szefa firmy i jego brata. Było to 20 maja. Cztery dni później zatrzymano operatora koparki i jego pomocnika. To oni znaleźli pocisk i oni pomagali go zakopywać – twierdzą śledczy.

Dopiero w miniony piątek – 25 maja – odkopano nieszczęsny pocisk. Trafił na poligon. Teraz zbadają go eksperci od materiałów wybuchowych. Zatrzymanym mężczyznom zarzucono posiadanie i posługiwanie się przyrządem wybuchowym oraz sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji materiałów wybuchowych. Nie zostali aresztowani ale muszą wpłacić od 3 do 50 tysięcy złotych kaucji. Na dodatek zabezpieczono majątek wartości 120 tysięcy złotych na pokrycie kosztów akcji saperów.

– Część podejrzanych przyznała się do zarzutów i składała wyjaśnienia a część odmówiła wyjaśnień i nie przyznała się – informuje Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Ilu więc się przyznaje? Na razie to tajemnica śledztwa mówi rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus.

GAZETAWROCLAWSKA.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*