Rządził policją, teraz polską armią. Zobacz majątek Mariusza Błaszczaka

Rządził policją, teraz polską armią. Zobacz majątek Mariusza Błaszczaka

Po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach parlamentarnych, Mariusz Błaszczak został mianowany Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak gdy nastąpiła zmiana na stanowisku premiera, i on otrzymał nową rolę – szefa obrony narodowej. Ile w zeszłym roku zarobił następca Antoniego Macierewicza i z jakiego tytułu?

Aktualny Minister Obrony Narodowej „z niejednego” pieca jadł chleb. Pochodzący z Legionowa Mariusz Błaszczak był zastępcą burmistrza dzielnicy w swoim rodzinnym mieście, później samym burmistrzem warszawskiego Śródmieścia, by po nieudanych dla niego wyborach do Sejmu w 2005 roku i tak zostać powołanym na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wtedy nawet „bywał” ministrem, choć bez teki, Na stałe do Rady Ministrów dołączył w rządzie dzisiejszej wicepremier Beaty Szydło jako szef MSWiA, by od grudnia ubiegłego roku objąć pieczę nad MON.

Okazuje się, że przez te wszystkie lata minister Błaszczak wcale tak dużo nie zaoszczędził. Spoglądając w jego najnowsze oświadczenie majątkowe za cały ubiegły rok dowiadujemy się, że jest samodzielnym właścicielem domu o powierzchni ponad 155 metrów kwadratowych i przynależnej do niego 643-metrowej działki. Szef resortu obrony twierdzi, że dom jest darowizną od ojca i zaznacza, że jest to jedno z miejsc, w których mieszka. Jego wartość podał w poprzednim zeznaniu majątkowym – 500 000 złotych plus działka 100 000 złotych.

Drugim takim miejscem jest niemal 50-cio metrowe mieszkanie, zakupione podczas przetargu w 1997 roku od jednej z gmin. To współwłasność z żoną, warta, zdaniem polityka, 150 000 złotych. W połowie jest także właścicielem nieruchomości, którą minister wpisał w rubryce inne. To także mieszkanie z przynależną do niego działką 576 metrów kwadratowych. Nie wiemy jednak kto jest drugim właścicielem ani ile warte jest mieszkanie, choć działkę szef MSWiA wycenił na 150 000 złotych.

Wiemy za to ile Mariusz Błaszczak zgromadził pieniędzy w polskiej walucie – 450 000 złotych, z czego 100 000 to własność żony. Członek Rady Ministrów posiada też ok. 1200 złotych w obcej walucie (euro), papiery wartościowe, którymi jest polisa na życie w wysokości 40 000 złotych oraz samochód – to Fiat 500l z 2013 roku, wart dziś ok. 30 000 złotych.

Jedynym dochodem Mariusza Błaszczaka była działalność polityczna. Prawie 260 000 złotych podstawy plus dieta poselska w wysokości nieco powyżej 30 000 złotych. W sumie, ok. 290 000 złotych. W oświadczeniu minister zeznaje, że nie ma żadnych zobowiązań finansowych (podobnie jak w ubiegłym roku) oraz nie ma przychodu z innego tytułu niż pełnienie swoich funkcji publicznych.

Łączny majątek ministra Błaszczaka to ok. 1 569 951,07 złotych. W porównaniu do poprzedniego zeznania majątkowego wzbogacił się tylko o 160 000 złotych jeżeli chodzi o zgromadzone środki pieniężne i zwiększył swoją polisę na życie o 10 000 złotych.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*