Niemcy niezadowoleni z przejazdu wojsk USA na wschodnią flankę NATO

Niemcy niezadowoleni z przejazdu wojsk USA na wschodnią flankę NATO

Berlińska gazeta „Tagesspiegel” podała, że przejazd wojsk USA przez kraj do Polski i krajów Bałtyckich jest szczególnie niechętnie widziany w Brandenburgii.

Przejazd tranzytem przez Niemcy wojsk USA wraz z ciężkim sprzętem do Polski i krajów bałtyckich odbędzie się pod koniec maja i w czerwcu.

Amerykanie wymieniają żołnierzy stacjonujących w Polsce, na Litwie, w Estonii i na Łotwie w ramach operacji Atlantic Resolve. Ta rotacyjna obecność ma na celu wzmocnienie obecności NATO we wschodnich krajach członkowskich Sojuszu.

„Tagesspiegel” wskazyje, że tranzyt wojsk USA przez Niemcy jest traktowany z rezerwą, zwłaszcza w Brandenburgii. Premier tego kraju związkowego Dietmar Woidke oświadczył wprawdzie, że Niemcy i Polską są sojusznikami w NATO i z tego powodu mogą na siebie liczyć, jednak zastrzegł, że jest zwolennikiem intensywnego dialogu z Rosją.

Cytująca berliński dziennik stacja Deutsche Welle przytacza przy tym wypowiedź Woidkego ze stycznia 2017 roku, kiedy nazwał pojawienie się wojsk USA „jeżdżeniem wzdłuż granicy tam i z powrotem czołgami”. Wskazywane jest również zdziwienie lub nawet irytacja jakie panują w Bundeswehrze z powodu stanowiska Brandenburgii, która ma wykazywać większe zrozumienie dla Rosja, niż dla sojuszników.

Niemiecka prasa dodaje, że w celu ocieplenia atmosfery, dowództwo armii USA proponowało przeprowadzenie w brandenburskich miastach koncertów wojskowych zespołów muzycznych, jednak spotkało się to z niewielkim odzewem miejscowych władz. Zdjęć takich jak z Polski, gdzie amerykańscy żołnierze przyjmowani są z entuzjazmem, w Brandenburgii raczej nie będzie – pisze „Tagesspiegel”.

KRESY.PL / DORZECZY.PL / DW.COM

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*