Wielka Brytania nie jest już głównym celem emigracji Polaków

Wielka Brytania nie jest już głównym celem emigracji Polaków

Przez lata Wielka Brytania była tym krajem, którzy najchętniej wybierali emigranci zarobkowi z Polski. Właśnie straciła ten status.

Jak informuje poniedziałkowe wydanie „Rzeczpospolitej” jeszcze rok temu większość chcących opuścić Polskę wskazywała Wielką Brytanię jako miejsce docelowe emigracji. Obecnie już tak nie jest. Według agencji pracy Work Service o ile w zeszłym roku Zjednoczone Królestwo jako kierunek wyjazdu wskazywało 19% badanych o tyle obecnie jest takich osób już tylko 6%.

„Rzeczpospolita” twierdzi, że w zeszłym roku wysoki poziom deklaracji udania się do Wielkiej Brytanii mógł być spowodowany mobilizacją do wykorzystania ostatniej szansy osiedlenia się na Wyspach przed zakończeniem procedury Brexitu. Dla wielu Polaków opuszczenie przez Brytyjczyków Wielkiej Brytanii kojarzyło się z utrudnieniem możliwości wjazdu i legalnej pracy w ich państwie. Jednak deklaracje brytyjskich urzędników zachowania otwartych granic uspokoiły tych, którzy ciągle wahają się z realizacją decyzji o emigracji.

Według raportu Work Service najpopularniejszym kierunkiem emigracji z Polski są obecnie Niemcy. Ale także Holandia wyprzedziła Wielką Brytanię jako deklarowany cel wyjazdu. Jak zauważa gazeta na spadek atrakcyjności Wielkiej Brytanii jako miejsca zarobkowania wpływ miały także względy ekonomiczne. Osłabienia funta sprawiło, że poziom zarobków nie jest na Wyspach tak wysoki w stosunku do Polski i innych państw.

POLSATNEWS.PL/KRESY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*