Konsul Ukrainy wzywał do odebrania siłą „ukraińskich ziem” w Polsce? MSZ Ukrainy wyjaśnia [+WIDEO]

Konsul Ukrainy wzywał do odebrania siłą „ukraińskich ziem” w Polsce? MSZ Ukrainy wyjaśnia [+VIDEO]

Znany ukraiński bloger Anatolij Szarij poinformował w sobotę, że konsul Ukrainy w Hamburgu Wasyl Maruszczyneć od lat zamieszczał na prywatnym profilu na Facebooku nienawistne treści wobec Polaków, Żydów, Węgrów, Romów i innych narodowości. Reakcja ukraińskiego MSZ sugeruje, że doniesienia Szarija okazały się prawdziwe.

Szarij, posiadający dostęp do dwóch prywatnych profili osoby nazywającej się Wasyl Maruszczyneć (Василь Марущинець) zamieścił na YouTube film (posiadający polskie napisy), w którym prezentuje i komentuje treści znajdujące się na tych profilach. Wynika z nich, że właściciel profili jest dyplomatą – konsulem w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Hamburgu. Świadczą o tym zamieszczane zdjęcia i komentarze odnośnie wydarzeń i uroczystości, w których brał udział Wasyl Maruszczyneć. Informacje o działalności konsulatu Maruszczyneć przeplatał jednak postami o skrajnie szowinistycznej treści.

Szarij pokazuje post Maruszczyńca, który 22. listopada 2017 roku zamieścił link do artykułu o utwardzeniu jednej z polskich dróg gruzem z rozebranego pomnika UPA w Hruszowicach. „To dla was, demokraci i toleraści, popatrzcie! Tylko siłą możemy wyzwolić swoje ziemie do Warty. Albo nawet do Odry-Nysy!” – napisał Maruszczyneć.

W poście z 7. grudnia 2017 roku Maruszczyneć skomentował węgierski postulat rozmieszczenia na Zakarpaciu stałej misji OBWE. „Jeszcze jeden skacze i wkrótce się doskacze. Ukraińska armia to nie kilkaset bezbronnych SS Ukrainy Zakarpackiej w 1939 roku.” – grozi właściciel profilu.

Szarij pokazał także post Maruszczyńca z 2015 roku, w którym komentował on pogarszające się stosunki NATO-Turcja. „W razie czego możemy wyzwolić naszą Galację, Anatolię Medię, Kapadocję, Mezję, Galatię i Rumelię – napisał Maruszczyneć, który najwyraźniej uważa, że krainy leżące w Turcji i na Bałkanach są ukraińskie.

Post z 12. grudnia 2014 wydaje się nieco wyjaśniać, dlaczego właściciel profilu zamieszcza na nim tak osobliwe treści. „Oryjczycy (Aryjczycy) to najbardziej starodawna nazwa dawnych Ukraińców, która jest nam znana. Pierwsi oracze świata. Udomowili konia, wynaleźli koło i pług. Pierwsi na świecie uprawiali żyto, pszenicę i proso. Swoje umiejętności uprawy roli i rzemiosła zanieśli do Chin, Indii, Mezopotamii, Palestyny, Egiptu, Północnych Włoch, na Bałkany, do Zachodniej Europy i Skandynawii. Z plemion Oryjczyków wywodzą się wszystkie indoeuropejskie narody” – napisał Maruszczyneć, dołączając do postu zaprojektowaną przez siebie flagę Oriany – przyszłego „imperium, które zjednoczy ziemie oryjskich (słowiańskich) narodów”. Na zdjęciu widać banderowską czerwono-czarną flagę ze swastyką w ukraińskich narodowych barwach.

Z niezweryfikowanych skanów profilu zamieszczonych w internecie przez jeden z rosyjskich portali wynika, że według Maruszczyńca „oryjskie” (ukraińskie) imperium graniczyłoby z Niemcami na ziemiach polskich. „Niech żyje teutońsko-oryjska (dzisiaj niemiecko-ukraińska) przyjaźń!” – napisał Maruszczyneć udostępniając mapę przyszłego imperium.

Według Anatolija Szarija profil Maruszczyńca jest także zapełniony „jaskiniowym antysemityzmem” i rewizjonizmem Holokaustu. W jednym z komentarzy miał on napisać, że „za jednym zamachem należy rozwiązać kwestię [żydowską – red.]”.

„Powstaje takie wrażenie, że on wszystkich nienawidzi – Polaków, Węgrów, Romów, on wszystkich nienawidzi i wzywa, by się z nimi rozprawić” – komentuje Szarij przeglądając profil Maruszczyńca.

Jak twierdzi ukraiński bloger, Wasyl Maruszczyneć posiada na Facebooku dwa profile, które co jakiś czas są blokowane z powodu skarg do administracji Facebooka na zamieszczane na nich treści. Z wideo Szarija wynika, że Maruszczyneć publikuje skandaliczne treści od wielu lat.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to przydatne wideo dla tego, aby zrozumieć, na jakie dno upadło dzisiejsze państwo ukraińskie. – komentuje Szarij.

Już w niedzielę ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin powiadomił na Facebooku, że ministerstwo sprawdza doniesienia o konsulu w Hamburgu.

Po kilku godzinach, już na oficjalnym koncie twitterowym koncie Klimkina ukazał się komunikat nie wymieniający Maruszczyńca z nazwiska, jednak potwierdzający swoją treścią, że wszczęto postępowanie dyscyplinarne w sprawie przejawów antysemityzmu i nawoływania do nienawiści między narodami przez pracownika ukraińskiego MSZ.

Dla antysemitów i tych, którzy rozpalają nienawiść między narodami, nie może być miejsca ani w cywilizowanym świecie, ani w MSZ. Sekretarz stanu MSZ Ukrainy wszczyna postępowanie dyscyplinarne. Wszystkie szczegóły gruntownie wyjaśnimy. – napisał Klimkin.

KRESY.PL / YOUTUBE / SHARIJ.NET

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*