Kongres USA zainteresował się gloryfikacją nazistów w Polsce i na Ukrainie

Kongres USA zainteresował się gloryfikacją nazistów w Polsce i na Ukrainie

Grupa 56 amerykańskich kongresmenów zwróciła się do Departamentu Stanu w związku z przejawami antysemityzmu i pochwałą kolaboracji w niektórych państwach europejskich, zwłaszcza w Polsce i na Ukrainie. Dokument został opublikowany na stronie internetowej członka Izby Reprezentantów Ro Khanna.

Kongresmeni są zaniepokojeni głównie tym, że na Ukrainie są gloryfikowani „nazistowscy kolaboranci Stepan Bandera i Roman Szuchewycz”, a także Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów-Ukraińska Powstańcza Armia.

„Szczególnie niepokojący jest fakt, że gloryfikacja nazistów na Ukrainie w dużej mierze jest popierana przez państwo” – piszą kongresmeni.

Państwo ukraińskie sponsoruje rewizjonizm w doniesieniu do Holocaustu. Ponadto w kraju występują też inne formy antysemityzmu, twierdzą autorzy dokumentu.

— Apelujemy, aby razem z nami i organizacjami zajmującymi się prawami człowieka przeciwstawić się antysemityzmowi, ksenofobii, wszelkim formom nietolerancji, wzywając rządy Polski i Ukrainy do jednoznacznego odcięcia się od wypaczania informacji o Holocauście, gloryfikacji osób, które współpracowały z nazistami oraz dokładnego zbadania wszystkich przestępstw związanych z antysemityzmem – czytamy w dokumencie.

Apel został skierowany do pełniącego obowiązki sekretarza stanu Johna Sullivana.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*