Emeryci bez podatku. W Sejmie ważą się losy seniorów

Emeryci bez podatku. W Sejmie ważą się losy seniorów

To może być jedna z najlepszych wiadomości dla seniorów od lat. Jest szansa na to, by emerytury były wolne od podatków! Na takiej zmianie seniorzy mogliby zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.

ZUS co miesiąc potrąca seniorom ok. 20 proc. ich świadczenia. Gdyby nie musieli płacić podatku i składki zdrowotnej, ich emerytury wzrosłyby o kilkaset złotych. Taki pomysł ma PSL. W grudniu ludowcy złożyli w Sejmie projekt ustawy „Emerytury bez podatku”, a wczoraj Sejm rozpoczął nad nim prace.

– Ceny w sklepach rosną jak szalone, opłaty za mieszkania są coraz wyższe. Nie wolno nam zostawić seniorów na pastwę losu – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz (37 l.), prezes PS.

– To byłaby znacząca, odczuwalna podwyżka świadczeń. Nie 5 czy 10 zł podwyżki, bo taką waloryzację emeryci otrzymywali w ostatnich latach, ale rzeczywista ulga – uważa Elżbieta Ostrowska, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Po zmianie przepisów rzeczywistą poprawę odczuliby nawet najubożsi seniorzy. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1000 zł brutto. Dzięki zwolnieniu z podatku, osoby otrzymujące takie świadczenie zyskałyby 146 zł miesięcznie, a 1752 rocznie. Niestety pomysł nie ma zwolenników w PiS. – Ten projekt to koncert życzeń, który tylko rozbudza nadzieję seniorów – ocenia poseł PiS Tadeusz Cymański (63 l.).

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.