SKANDAL! Ukraiński polityk grozi Polsce

Były minister obrony Ukrainy ostrzega Polaków. – Ponad milion Ukraińców może chwycić za kopie – stwierdził Ołeksandr Kuźmiuk podczas programu w telewizji 112 Ukraina. Relacje polsko-ukraińskie pogorszyły się po przyjęciu przez parlament nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Ukraińcy są zbulwersowani jej zapisami. Po uchwaleniu ukraiński parlament przyjął specjalne oświadczenie przeciwko jej antybanderowskim zapisom.

– Warszawa regularnie przypomina Kijowowi o masakrze na Wołyniu i o działaniach przywódców UPA Stepana Bandery i Romana Szuchewycza. Jednak Ukraińcy także mają Polakom coś do przypomnienia – mówił były minister obrony.

– Jeśli przypomnimy historię sprzed 100, 200 lat, nawet za króla Bolesława – 1000 lat temu, to szybko możemy się przekonać, że ten milion dwieście tysięcy Ukraińców, którzy są dzisiaj w Polsce, może chwycić za kopie – dodawał, strasząc buntem Ukraińców w Polsce. – To piąty ukraiński front w Polsce. Jeżeli zaczniemy liczyć powieszonych Kozaków od Lwowa do Kijowa, to Ukraińcy w Polsce zbuntują się – zakończył Ołeksandr Kuźmiuk.

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zdecydował się podpisać ustawę, ale jednocześnie – w trybie następczym – skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ołeksandr Kuźmiuk był w 2013 roku jednym ze 148 ukraińskich deputowanych z Komunistycznej Partii Ukrainy i Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza, którzy zaapelowali w liście do ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz o uznanie tragedii wołyńskiej za ludobójstwo popełnione na Polakach przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Mimo tego apelu Sejm nie zgodził się wówczas na przyjęcie uchwały o takim brzmieniu.

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*