Polska poza UE? Morawiecki postawił sprawę jasno

Polska poza UE? Na to pytanie odpowiedział premier Mateusz Morawiecki! Szef Rady Ministrów w krótkich zdaniach rozwiał wątpliwości wokół ewentualnego Polexitu.

W wywiadzie dla „DGP” Mateusz Morawiecki odniósł się do spekulacji, które powracają w mediach oraz internecie od miesięcy. Skomentował kwestię ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej przez Polskę w bardzo stanowczym tonie.

– Nikt poważny o takim scenariuszu nie mówi i nie myśli. (…) Polexit jest tak samo możliwy, jak germanexit. Polska jest i pozostanie częścią Unii Europejskiej – stwierdził w bezpośredni sposób Mateusz Morawiecki.

Polska gotowa na euro?

Premier odniósł się w rozmowie także do rzekomych planów wprowadzenia naszego kraju do strefy euro. Jak się bowiem okazuje, Morawiecki nie jest ogromnym zwolennikiem takiego rozwiązania.

– Uważam, że przystąpienie do strefy euro dzisiaj lub w najbliższej przyszłości to jest igranie z ogniem. (…) Kiedy wystąpi kolejny kryzys, recesja lub gwałtowne spowolnienie wzrostu, a to na prędzej czy później w cyklu koniunkturalnym się pojawi, to utracimy możliwość reagowania – powiedział szef Rady Ministrów.

Premier zachowuje spokój

– Dopiero wychodzimy z komunizmu i ogromne uzależnienie od kapitału zagranicznego, które zafundował nam model gospodarczy wybrany ponad ćwierć wieku temu, powodują, że przed nami stoją zupełnie inne wyzwania – dodał także Morawiecki.

Premierowi udało się więc prawdopodobnie rozwiać wszelkie wątpliwości obywateli i postawić sprawę bardzo jasno. Czas pokaże, czy jego stanowcze zapowiedzi będą rzeczywiście realizowane w najbliższej, ale i stosunkowo dalekiej przyszłości.

Polacy w bardzo skrajny sposób zareagowali na słowa Morawieckiego dla „DGP”. Zdecydowana większość z nich ucieszyła się jednak z zapewnień dotyczących pozostania naszego kraju w Unii Europejskiej.

PIKIO.PL

Więcej postów