Wicepremier Ukrainy: Problemu w stosunkach polsko-ukraińskich nie rozwiążemy w ciągu jednego dnia

Pawło Rozenko opowiedział o swoich przygotowaniach do prac polsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko udzielił w poniedziałek wywiadu ukraińskiej telewizji 5 Kanał. Ostatnią część rozmowy poświęcono zapowiadanemu utworzeniu polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. historycznych, której mają przewodniczyć Piotr Gliński i Pawło Rozenko.

Rozenko zapytany, czy opracował już taktykę na rozmowy z Polakami, odpowiedział, że Ukraina ma już własne stanowisko, które przedstawia od pewnego czasu. Ukraina oczekuje odpolitycznienia dialogu na tematy historyczne i nie wykorzystywania zaszłości historycznych dla celów polityki wewnętrznej. Rozenko apelował, by politycy nie „nakręcali” społeczeństw w swoich krajach wzajemną krytyką.

Powinien odbywać się absolutnie równoprawny, wspólny dialog, a nie monolog; dialog bez ultimatów czy gróźb z którejkolwiek strony. – mówił wicepremier Ukrainy. Ze spraw, które wymagają załatwienia wymienił odblokowanie prac poszukiwawczych zarówno na Ukrainie jak i w Polsce oraz kontynuowanie dialogu historyków. Jego zdaniem problemów nie da się jednak rozwiązać natychmiast.

Jasne, że w ciągu jednego dnia nie rozwiążemy problemu, z którym mamy do czynienia i że potrzebny jest pewien proces porozumienia. Mam nadzieję, że w ramach dialogu z rządem Polski zrobimy wszystko możliwe, by uniknąć niepotrzebnego zaostrzenia sytuacji. – powiedział Rozenko wskazując, że na tym zaostrzeniu może skorzystać jedynie „trzecia strona” – Federacja Rosyjska. Wicepremier Ukrainy uważa, że grudniowe spotkanie prezydentów Poroszenki i Dudy w Charkowie było sygnałem dla „gorących głów”, że nie da się zachwiać dobrosąsiedzkimi stosunkami Polski i Ukrainy.

Rozenko ujawnił także, że przygotowując się do prac polsko-ukraińskiej komisji rozmawiał z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycią. Pytany o to, z którymi historykami się konsultuje, odpowiedział, że z „wieloma znakomitymi ukraińskimi historykami”, jednak nie wymienił żadnych nazwisk.

Bezwzględnie jest u nas przewodnia instytucja, państwowy organ władzy – Instytut Pamięci Narodowej, który jest uczestnikiem tego procesu, jest Ministerstwo Kultury, jest Instytut Historii Narodowej Akademii Nauk. Uwierzcie, mamy zebraną niezłą grupę, konstruktywną, która będzie robić wszystko, aby te wszystkie emocjonalne momenty, które wydarzyły się w 2017 roku, nie powtórzyły się. – zapewniał Rozenko.

Przypomnijmy, że na spotkaniu w grudniu 2017 roku w Charkowie prezydenci Duda i Poroszenko uzgodnili powołanie komisji międzyrządowej, której celem będzie zajęcie się sprawą blokady prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskiego IPN na Ukrainie oraz uregulowaniem kwestii upamiętnień. Zakaz upamiętnień i ekshumacji został wydany przez ukraiński IPN po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach.

PAP

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*