„Rzeczpospolita”: Kościoły w Polsce coraz bardziej pustoszeją

Coraz mniej Polaków chodzi w niedzielę do kościoła – pisze „Rzeczpospolita”. W 2016 roku w liturgiach uczestniczyło jedynie 36,7 procent zobowiązanych. Zwiększyła się jednak liczba udzielanych chrztów i małżeństw sakramentalnych. Spadła natomiast liczba młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania.

W czwartek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zaprezentował raport na temat praktyk religijnych. Wynika z niego, że w 2016 roku na niedzielne liturgie przychodziło 36,7 proc. wiernych. W stosunku do 2015 roku wskaźnik ten obniżył się o 3,1 pkt. proc. Dla porównania, między 1980 a 1990 rokiem na msze przychodziło około 50 proc. zobowiązanych.

– Patrzymy na zachodzące zmiany z pokorą. Polacy coraz częściej odrzucają porządek nadprzyrodzony w swoim życiu, zamykają się wyraźnie w sferze doczesności, w życiu pozbawionym duchowych wartości – tak spadek praktyk religijnych Polaków komentuje na łamach „Rzeczpospolitej” ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

Z raportu wynika, że w 2016 roku zwiększyła się liczba udzielanych chrztów (było ich ponad 374 tys. – ok. 5,1 tys. więcej niż w 2015 r.) i małżeństw sakramentalnych (ponad 136 tys. – 2 tys. więcej niż rok wcześniej). O ponad 14 tys. więcej dzieci po raz pierwszy przystąpiło do komunii (284 tys.). Spadła natomiast liczba młodych, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. W 2016 r. udzielono go prawie 299 tys. osób – to o 5 tys. mniej niż w roku 2015.

Biskupi zdają sobie sprawę z kryzysu wiary wśród Polaków. – Właśnie ruszył nowy program duszpasterski, którego celem ma być ponowne odkrycie przez wiernych Osoby Ducha Świętego, bo widzimy, że wielu ochrzczonym brakuje głębszej świadomości sakramentu bierzmowania i obowiązku dawania chrześcijańskiego świadectwa. Musimy obudzić tę świadomość – mówi „Rzeczpospolitej” metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*