Oficerowie młodsi bez jednej gwiazdki, czyli „DEGRADACJA” na Święto Niepodległości

Od 11 listopada 2018 r. wszyscy podporucznicy Wojska Polskiego, oprócz Marynarki Wojennej będą mieli na naramiennikach jedną gwiazdkę, porucznicy – dwie, a kapitanowie – trzy gwiazdki.

Takie zmiany przewiduje nowelizacja rozporządzenia MON z 31 grudnia 2014 r. w sprawie rodzajów, zestawów i wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką. Jest to powrót do identycznych stopni wojskowych oficerów młodszych jakie obowiązywały w II RP.

Nowe nazwy stopni wojskowych

To nie koniec zmian, które mają objąć także szeregowych i podoficerów w wojskach rakietowych i artyleryjskich oraz w „oddziałach i pododdziałach dziedziczących tradycje kawaleryjskie”. W kolejnej propozycji zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP zaproponowano, by od 11 listopada 2018 r. w wojskach rakietowych i artyleryjskich szeregowego zastąpił kanonier, starszego szeregowego – bombardier, natomiast sierżanta – ogniomistrz.

Z kolei u kawalerzystów, ministerstwo przewiduje zastosowanie następujących stopni wojskowych:

  • Starszego szeregowego ma zastąpić starszy ułan, starszy szwoleżer, starszy strzelec konny, starszy huzar lub starszy dragon,
  • sierżanta   nazwy wachmistrz,
  • starszego sierżanta   starszy wachmistrz
  • kapitana (kapitana marynarki)   nazwy stopnia wojskowego rotmistrz.

Nowe przepisy resort obrony narodowej skierował pod koniec ubiegłego roku do konsultacji międzyresortowych. W sumie jest to trzeci projekt zmian przepisów wykonawczych w umundurowaniu żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy. Dwa poprzednie dotyczyły: nowelizacji rozporządzenia MON z 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką oraz nowelizacji rozporządzenia MON z 15 stycznia 2015 r. w sprawie równoważników pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym oraz kandydatom w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze.

MON przywróci przedwojenne nazwy stopni wojskowych w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, bez okresu przejściowego. Oznacza to, że wszyscy oficerowie młodsi z dniem 11 listopada br. będą musieli we własnym zakresie pozbyć się jednej gwiazdki. Koszt ten operacji, służby mundurowe resortu obrony narodowej oszacowały na 6 mln zł. Ta kwota została uwzględniona w równoważniku pieniężnych, która będzie przysługiwać żołnierzom zawodowym oraz kandydatom w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie niewydane w naturze. Generalnie, mundurówka i tak ma być niższa od 5 do 20 proc., bo zaoszczędzono na wielu innych zmianach. Między innymi wydłużono okres używalności swetra oficerskiego, zmniejszono należności półbutów galowych i krawatów czy też wykreślono z należności żołnierzy zawodowych mundury wyjściowe letnie.

Oliwkowy beret dla żołnierzy WOT

Kolejna zmiana dotyczy zasady noszenia umundurowania przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W piątym rodzaju sił zbrojnych wprowadzono oliwkowy beret, a także czapkę rogatywkę polową. Na beretach WOT ma obowiązywać nowy wzór orła. Podobnie jak pozostałe orły wojskowe orzeł WOT będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Jego wyróżnikiem będzie Znak Polski Walczącej w kolorze złotym umieszczony na tarczy.

Nowe trzewiki polowe

W natłoku informacji o zmianach w umundurowaniu wojskowym warto zwrócić uwagę na nowe trzewiki polowe. Ich opracowanie do końca 2017 r. obiecał wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w odpowiedzi na interpelację poselską Pawła Szramki ( Kukiz 15). To były żołnierz zawodowy 4 Pułku Chemicznym w Brodnicy w stopniu starszego szeregowego rezerwy, który wielokrotnie w sprawach dotyczących żołnierskiego środowiska zwracał się do MON o interwencję poselską. Tym razem w interpelacji nr 2522 sprzed półtora roku zasygnalizował, że przydzielane żołnierzom trzewiki wojskowe są niewygodne, ciężkie i słabej jakości.

I ta obietnica wiceministra Kownackiego została dotrzymana. Nowe trzewiki polowe zostały zaprezentowane przez Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej podczas odprawy rozliczeniowo-szkoleniowej dowódcy Generalnego RSZ , która odbyła się w połowie grudnia w siedzibie 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Zakup tych trzewików na potrzeby Sił Zbrojnych RP jest planowany w 2018 r. Miejmy nadzieję, że będą wygodne dla żołnierzy. R.Ch.

PORTALMUNDUROWY.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*