Sekretarz generalny PO w tarapatach? Do jego domu weszło CBA

Nie zdążyły ucichnąć echa akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeciwko senatorowi PiS, Stanisławowi Kogutowi, a już w czwartkowy poranek TVP Info poinformowało, że funkcjonariusze CBA (wraz z prokuratorami Prokuratury Krajowej z Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie) weszli do warszawskiego mieszkania sekretarza generalnego PO, Stanisława Gawłowskiego. Ma on mieć postawionych 5 zarzutów, z czego trzy mają charakter korupcyjny.

Prokuratura Krajowa skieruje do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wniosek o uchylenie immunitetu Gawłowskiemu. Oprócz trzech zarzutów korupcyjnych, jakie zamierzają sekretarzowi generalnemu PO oraz Przewodniczącemu Stałego Komitetu Rady Ministrów w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej postawić śledczy, dwa dotyczą ujawnienia tajemnicy państwowej oraz plagiatu pracy doktorskiej. Po uchyleniu immunitetu Gawłowskiemu będzie można go zatrzymać, a następnie prokuratura będzie wnioskować do sądu o areszt tymczasowy dla posła.

https://twitter.com/AdamNieznaj1/status/943727640535601155?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.se.pl%2Fwiadomosci%2Fpolityka%2Fsekretarz-generalny-po-w-tarapatach-do-jego-domu-weszlo-cba_1033161.html

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów sprawy. Oficjalnie informuje jedynie, że przeszukania mają związek z podejrzeniem przyjęcia przez posła łapówek o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL. Chodzi o śledztwo dot. tzw. afery melioracyjnej i nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

Jak dodał dziennikarz Cezary Gmyz:

Ostatni zarzut jaki chce postawić Gawłowskiemu prokuratura dotyczy plagiatu pracy doktorskiej. O plagiacie tym pisał w 2013 r. tygodnik „W sieci”. W maju tego roku prokuratura w Łodzi skierowała wniosek o uchylenie mu immunitetu w tej sprawie. Jednak teraz postanowiono go dołączyć do innych zarzutów, gdyż śledczy ustalili, że praca nie tylko zawierała liczne zapożyczenia, ale w dodatku była napisana niesamodzielnie.

SE.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*